View Single Post
  #1  
Παλιό 28-11-2013, 15:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθεση της ΧΑ

Πριν μαχαιρωθεί ο άτυχος Παύλος Φύσσας από τον χρυσαυγίτη Γιώργο Ρουπακιά είχε ξυλοκοπηθεί από τρία άτομα που φορούσαν μαύρες μπλούζες....................

..................................έφθασε το ασημί Νισάν στο οποίο επέβαινε ο Γ. Ρουπακιάς που φέρεται να κατευθύνθηκε «με κανονικό βήμα και ήρεμη έκφραση προς τον Παύλο Φύσσα» ενώ από την άλλη πλευρά του αυτοκινήτου άρχισε να τρέχει ένα ψηλό άτομο με λευκή φόρμα και κοντό μαλλί...........................

.......σύμφωνα με όσα μνημόνευσε, σε ορισμένες από τις ρατσιστικές επιθέσεις μέλη της Χρυσής Αυγής χρησιμοποιούσαν και σκύλους..............

...........«συνήθως φωνάζουν τον άνθρωπο που διασχίζει τον δρόμο, κάνουν έλεγχο των εγγράφων του, κατόπιν τον ρωτάνε σε περίπτωση που δεν έχει έγγραφα από πού είναι και στη συνέχεια πραγματοποιείται επίθεση με γροθιές, κλωτσιές και λεκτικές εξυβρίσεις. Σε περίπτωση που ο αλλοδαπός έχει έγγραφα τα καταστρέφουν. Κάποια από τα θύματα καταλαβαίνουν ελληνικά και αναγνωρίζουν τις ύβρεις όπως π.χ. "μαύρε να πας στη χώρα σου", "λαθρομετανάστη μη σε ξαναδούμε εδώ, θα πεθάνεις". Η βία αρχίζει με κλωτσιές, μπουνιές και εφόσον δεν αποτραπούν από κάποιο τυχαίο εμπόδιο, π.χ. κάποιος περαστικός, εντείνεται η βία με χρήση όπλων όπως από μπουκάλια μπίρας τα οποία πολλές φορές σπάνε στα πρόσωπα των θυμάτων, ξύλινα ρόπαλα του μπέιζμπολ, σιδερογροθιές, αλυσίδες και αιχμηρά αντικείμενα αλλά και taser (σ.σ. όπλα που παραλύουν με τη διάδοση ηλεκτρικού φορτίου) με το οποίο τους κτυπάνε στο λαιμό και κοντάρια σημαίας. Επίσης σε τέσσερις-πέντε επιθέσεις έχουμε επιθέσεις από σκύλο τον οποίο έχουν οι ομάδες και δεν είναι αδέσποτος…....»


Ο δήμαρχος Κορίνθου καταθετει, «ο βουλευτής Μπούκουρας με πλησιάζει, ενώ εγώ κοιτάζω προς το δάσος, στέκεται ακριβώς πίσω μου και χωρίς να έχω μιλήσει καθόλου αρχίζει τις προκλήσεις λέγοντάς μου χαμηλόφωνα στο αυτί: "Θα σε γ... ρε σκουλήκι, θα σε λιώσω, θα σε σφάξω γιατί μυαλό δεν έχεις βάλει".


αυτα ειναι λιγα αποσπασματα απο τα ''εργα'' της ΧΑ τα οποια βγαινουν στην δημοσιοτητα σιγα-σιγα, τα υπολοιπα εδω και ο καθενας ας κρινει..... http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231276571
Reply With Quote