View Single Post
  #31  
Παλιό 28-12-2013, 20:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Και επίσημα “στρατιωτικός νόμος” για την αιθαλομίχ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα τής κόρης σου δεν το δημιούργησαν τα τζάκια, όπως θα σού έλεγαν και οι γιατροί που θα έγραφαν σεντόνια εδώ μέσα.
Είχε το ίδιο πρόβλημα μέλος τής οικογενείας μου παλιά και το γνωρίζω το θέμα καλά. Και δεν υπήρχαν τότε τζάκια. Απλώς η μολυσμένη ατμόσφαιρα το επιβαρύνει. Απλώς έτυχε και σού έκατσε καλά για να δικαιολογήσεις ότι καλά κάνουν και απαγορεύουν τα τζάκια.

Η μολυσμένη, όμως, ατμόσφαιρα προϋπήρχε, δεν δημιουργήθηκε από τα τζάκια.
Η αιθαλομίχλη από τα τζάκια είναι πολύυυυυυ πρόσφατο φαινόμενο λόγω τών ηλίθιων μέτρων τής ηλίθιας κυβέρνησης. Αυξάνεις το πετρέλαιο? Το ρεύμα? Κάτι άλλο θα έρθει στην θέση του, κοινή λογική είναι.
Αντιθέτως, αιθαλομίχλη από τα αυτοκίνητα και τα υπόλοιπα υπάρχει στην Αθήνα από το 1980.

Κι εγώ έχω πρόβλημα λόγω τού καπνίσματος σε δημόσιους χώρους που εργάζομαι, κι εγώ κυκλοφορώ με σπρέϋ όπως η κόρη σου όπως έγραψα αλλά δεν έδειξες να παίρνεις στα σοβαρά επειδή δεν υπάρχει πολιτικό όφελος. Τι να πεις? Να κατηγορήσεις τους δικούς σου που δεν εφαρμόζουν τον αντικαπνιστικό νόμο? Άσε που μάλλον είσαι καπνιστής σαν τους άλλους κι εσύ οπότε δεν σε συμφέρει.

Τα τζάκια όμως σε μάραναν! Να τα καταργήσουμε, αυτό λες? Μαζί σου. Πέρα από μια ρομαντική ψευδαίσθηση-μόδα, δεν προσφέρουν και πολλά ενεργειακώς. Παλιά ήταν ανάγκη, σήμερα είναι μόδα. Ή μάλλον ήταν μόδα γιατί πάει να ξαναγίνει ανάγκη.
Το έλεγες κι από πριν όμως να τα καταργήσουμε? Πέρυσι? Πρόπερσι? Πριν από δέκα χρόνια? Ή το λες τώρα για να δικαιολογήσεις τα μέτρα? Πολύ θα ήθελα να ξέρω! Δεν χρειάζεται, φυσικά, να απαντήσεις, ξέρουμε!

Να καταργήσουμε όμως και τα αυτοκίνητα στο λεκανοπέδιο (αλλά και στα κέντρα όλων τών πόλεων προτείνω εγώ) στα οποία, σύμφωνα με μελέτες, οφείλεται το 80% τής μόλυνσης. Τι λες?
Καλη σου νυκτα......η συζητηση μαζι σου ειναι περιττη.
Reply With Quote