View Single Post
  #25  
Παλιό 15-08-2012, 21:06
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Tour on Crete 2012....

Ημέρα 1η ....

Καλημέρα Κρήτη...


Πρωινό καφεδάκι από τα χεράκια της κυρίας Γιάννας,
με συνοδεία καλτσουνάκια και κρητικά παξιμαδάκια...









...Έχοντας χορτάσει ύπνο στο φιλόξενο σπίτι του Ευτύχη, είμαι έτοιμος να "ρουφήξω" την ολόκληρη την Κρήτη αλλά και να την γνωρίσω όσο γίνεται καλύτερα ανθρώπους και μέρη...

Χρέη ξεναγών, έχουν αναλάβει οι Ευτύχης και Γιάννα, που σε όλες τις εξορμήσεις μας κάλυπταν και τις πιο απρόσμενες απορίες μας...
Το εντυπωσιακό είναι όπου πηγαίναμε, ο Ευτυχάκος ήταν γνωστός & πολύ αγαπητός,με αποτέλεσμα οι πόρτες του "Κρητικού Παραδείσου" να ανοίγουν πιο εύκολα!!!


Το σημερινό πλάνο έχει τις εξής στάσεις, βόλτα στη Μονή του Αρκαδίου, συνάντηση με τον Μαρκ και τον Yns στο Ρέθυμνο και από εκεί(ειδική παραγγελία από εμένα), για αντικριστό στην ενδοχώρα...

Ας δούμε πώς κύλισε η πρώτη όμορφη μέρα στα Ρεθυμνιώτικα Βουνά...

Πρώτη στάση όπως είπαμε, στην Ιστορική Μονή Αρκαδίου, που είναι κτισμένη σε απόσταση 23 χλμ. από την πόλη του Ρεθύμνου, στις βορειοδυτικές απολήξεις του Ψηλορείτη. Η Μονή είναι αφιερωμένη στη μνήμη της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα και των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.

Ο Κωνσταντίνος Γιαμπουδάκης έχει συνδέσει ιστορικά το όνομά του με τη Μονή Αρκαδίου και των απελευθερωτικών αγώνων των Κρητικών, όταν κατά την επανάσταση του 1866-1869 ανατίναξε την πυριτιδαποθήκη μετά την απόφαση των πολιορκημένων αγωνιστών (κυρίως γυναικόπαιδα) από τους Τούρκους, επιλέγοντας την αυτοθυσία από την παράδοση.
Τραγικό αλλά εξαιρετικά θαρραλέο & γενναίο!!!

Η Ουνέσκο έχει χαρακτηρίσει το Αρκάδι "Ευρωπαϊκό Μνημείο Ελευθερίας".




Γρήγορη στάση για καφέ στον Γρηγόρη, με θέα εξαιρετική!!




Η οικογένεια Argi, στο Αρκάδι!
















Βλήμα από πολυβόλο όπλο της εποχής...


Πανέμορφη Μονή, με βαριά Ιστορία!


Και ένα γλυκό φιλάκι, στα πεταχτά!!!









Τα ρέστα μου!! (Ανοιγώ ένα ρακάδικο εκεί μέσα, ταμάμ)


Η πυριτιδαποθήκη όπου ανατινάκτηκαν τα γυναικόπαιδα!




Μην μου πείτε, θα μπορούσαν να είναι αδελφάκια! Ιδια κοψιά!!






Η κυρία Φωτεινή (συμβία), η κυρία Γιάννα στα ψηλά & το βλαστάρι της οικογένειας Στεφανία!

Last edited by ARGI; 15-08-2012 at 21:09.
Reply With Quote