View Single Post
  #10  
Παλιό 15-02-2010, 19:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απεργίες με αφορμή τα νέα μέτρα, συμφωνείτε ή όχι ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πιστεύω μετά από 27 χρόνια εργασίας χωρίς καν να έχω κλείσει τα 50; Είναι τώρα μοναδική ευκαιρία για "ξεσκαρτάρισμα" του σκηνικού στο σύνολό του.Δηλαδή να "βάλουμε πλάτη" αλλά με όρους.Ποιοί είναι αυτοί;
1.Το παράδειγμα να δώσει πρώτη η "κορυφή"
2.Να αρθεί η μονιμότητα στο Δημόσιο (για να μάθουν κάποια κοπρόσκυλα να δουλεύουν...)
3.Να εξισωθούν τα όρια ηλικίας ανδρών και γυναικών (για να μην υπάρχει αυτός ο αθέμιτος ανταγωνισμός)
4.Γενναία εκκαθάριση στα μητρώα ασφαλισμένων από συνταξιούχους και αναπήρους "μαϊμού"
5.Πλήρης αξιοποίηση της περιουσίας του Δημοσίου (που δεν την ξέρει καν...)
6.Μια επαναδιαπραγμάτευση μισθών σε λογική βάση, ήτοι: το ίδιο θα αμοίβεται ο χειριστής της Πολεμικής Αεροπορίας και το ίδιο η κάθε σουρλουλού;
7.Κατάργηση της επιταγής ως μέσου συναλλαγής και πληρωμής και υποχρεωτική θεσμοθέτηση της διατραπεζικής συναλλαγής (να δείτε πώς βρίσκεται το μαύρο χρήμα...)
8.Διά νόμου επανατοποθέτηση μέρους των κερδών των τραπεζών στην αγορά με ενίσχυση των αποδεδειγμένα υγειών επιχειρήσεων
9.Ενοποίηση των ασφαλιστικών ταμείων σε δύο μόνο, ένα το Ι.Κ.Α. και ένα του Δημοσίου
10.Πλαφόν στιν τιμές των βασικών καταναλωτικών αγαθών και των υγρών καυσίμων.

ΟΧΙ αγαπητοί φίλοι,δεν συμφωνώ με τις απεργίες που γίνονται για να τηρηθούν τα προσχήματα των επαγγελματιών συνδικαλιστών
Ας το καταλάβουμε όλοι: τα τσάμπα λεφτά τελειώσανε, οι "κουτόφραγκοι" δεν τσιμπάνε πλέον, δικά μας, ολόδικά μας σφάλματα πληρώνουμε (Τσοβόλα δώστα όλα ή όλα τα κιλά όλα τα λεφτά κλπ,κλπ).Μόνοι μας διώξαμε τον τουρισμό, μόνοι μας χάσαμε τους πελάτες μας στα αγροτικά προϊόντα, μόνοι μας διώξαμε κάθε ίχνος επένδυσης που είχε γίνει στον τόπο αυτό. Καιρός πιά να ανασκουμπωθούμε διότι δεν θα έχουμε άλλη ευκαιρία.Τελειώσαμε...
Και πριν βιαστείτε να απαντήσετε μερικά επίσημα στατιστικά:
1η χώρα στην Ευρώπη σε κατά κεφαλήν κατανάλωση ουΐσκι (...)
1η χώρα στην Ευρώπη σε νέες συσκευές κινητής τηλεφωνίας (...)
1η χώρα στην Ευρώπη(αναλογικά με τον πληθυσμό της) σε Porsche Cayenne
Δεν νομίζετε ότι πρέπει να δούμε λίγο το χάλι μας (και πώς να το περιμαζέψουμε) και να σταματήσουμε να κοιταζόμαστε στη βιτρίνα ;
H παραπανω απαντηση ειναι και η δικη μου απαντηση στο ερωτημα του Σταυρου (frits)!!

H μονη ''διαφωνια'' μου ειναι στο νουμερο 1 διοτι η ''κορυφη'' ηδη μειωσε τις αποδοχες της κατα 800ε και στο νουμερο 2 σχετικα με την μονιμοτητα ΝΑΙ πρέπει να γινει αρση της ΑΛΛΑ με ασφαλιστικες συγχρονες δικλειδες ουτως ωστε να μην απολυεται ο κοσμος οταν ανεβαινουν οι μπλε και επαναπροσλαβανονται οταν ανεβαινουν οι πρασινοι αφου οι τελευταιοι εχουν απολυσει αυτους που εχουν προσλαβει οι μπλε!!!!
Δεν ειμαι δημοσιος υπάλληλος και μην παρεξηγηθω!!!

Κατα τα άλλα ο/η ''loulou'' τοποθετησε τα θεματα πολυ πολυ σωστα!!!
Reply With Quote