View Single Post
  #1  
Παλιό 14-11-2012, 23:57
NXONTZ Ο/Η NXONTZ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ,ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F 650 GS HONDA CBR1100 XX
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή πρόβλημα σε bmw f 650 ( twin )

Καλησπέρα στην μοτοπαρέα
Πολύ φίλος έχει αγοράσει καινούριο εδώ και λίγες μέρες μέρες το f650 (twin). H μηχανή έχει κάνει σχεδόν 300 χλμ και η συμπεριφορά της στο δρόμο είναι πολύ καλή και κλάσεις ανώτερη από το δικό μου μονοκύλινδρο. Μόνο που χθές μετά την βόλτα άκουσε ένα θόρυβο και αφού σταμάτησε διαπίστωσε ότι η ρόδα πίσω κούναγε αριστερά - δεξιά αδικάιολόγητα και είδε ότι έχει φαγωθεί λίγο η γραναζιέρα και το ψαλίδι ( απο την μέσα μεριά που εφάπτεται με το γρανάζι κίνησης) Μετά από εσπευσμένη επίσκεψη στον γνωστό καλό γιατρό των Βορείων Προαστείων του είπαν ότι δεν υπάρχει καθόλου ο αποστάτης που έπρεπε να υπάρχει στον άξονα ( προφανώς το ξέχασαν στην συναρμολόγηση ) και γιά τον λόγο αυτό η ρόδα πήγαινε πέρα - δώθε.
Ο φίλος έχει ξενερώσει λίγο με το γεγονός και είναι σε αναμονή των ανταλλακτικών που θα χρειασθεί ( αλλαγή του αλουμινένιου ψαλιδιού και της γραναζιέρας ). ΄Πάντως παρά το γεγονός της άμεσης και σωστής αντιμετώπισης από το συνεργείο της περίπτωσης του φίλου μου , είναι να απορεί κανείς με τον έλεγχο της μαμάς BMW, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τέτοια περίπτωση δεν έχει τύχει στον φίλο μου ( κάτοχο εδώ και 20 ετία αρκετών made in Japan μηχανών!) Εκτός αν δεχθούμε το σχόλιο φίλου "ε αφού το πήρες με έκπτωση ( το πήρε προσφορά στα 8.000¨++αξεσουάρ ) τι περιμένεις;
Reply With Quote