View Single Post
  #26  
Παλιό 27-06-2013, 23:30
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Και ξανα BMW

Κάνω τις τελευταίες λογικές σκέψεις της ημέρας και λέω ότι η συνήθης πρακτική του Γερμανικού εργοστασίου ήταν να έχουν και ο σκελετός και το μοτέρ τον ίδιο σειριακό αριθμό (κι όμως αυτές ήταν ιδέες ομαδοποίησης της ...ΙΒΜ ).
Ας δεχτούμε ότι ο κινητήρας δεν μπήκε από το εργοστάσιο αν και εκείνες οι εποχές είναι αδιευκρίνιστα πονηρές.....
Εφόσον έχεις όμως τον αρ. Πλαισίου και εγώ υποθέτω ότι τον ίδιο αριθμό ΘΑ είχε και ο κινητήρας, διαβάζω πάλι το προηγούμενό μου post και θα μπορούσα να πω ότι η μοτό σου είναι παραγωγής 1952-1953 αν και καταρχήν μου ακούγεται η περίοδος αυτή λίγο πιό σύγχρονη σε σχέση με αυτά που διαβάζω

Να μη ψαχτώ άλλο, εξάλλου είναι δική σου πια και είναι ενδιαφέρουσα η αναζήτηση στοιχείων για τόσο παλιά μοτό που είναι μέρος της ιστορίας μιας ταραγμένης περιόδου....
Αν λόγω της δουλειάς σου βρεις κάτι αντίστοιχο, επικοινώνησε μαζί μου σε παρακαλώ.....

Αν ζητάς να δεις αν "αξίζει" θα σου έλεγα ότι δεν βρήκες κάτι "συλλεκτικό" ιδιαίτερα τώρα που δείχνει ότι η μοτό είναι κανιβαλισμένη με άλλο μοτέρ....
Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι ότι το R24 μοτέρ θα κάθεται γάντι, θα μπορέσεις να έχεις στο τέλος μια απόλυτα λειτουργική και ασφαλή μοτοσυκλέτα.....
Καλό κουράγιο με την ανακατασκευή και να μας ενημερώνεις για τη πρόοδο της...

Last edited by vpentza; 27-06-2013 at 23:31.
Reply With Quote