View Single Post
  #1  
Παλιό 31-01-2012, 21:52
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ…. Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ…





Μετά το ταξίδι που πραγματοποίησα το 2009 σε Γαλλία και Ισπανία, στο μυαλό μου είχα αρχίσει να δουλεύω τον επόμενο στόχο μου την Ρωσία. Φτάνοντας στο καλοκαίρι του 2010 και καταρρίπτοντας κάθε σκέψη και όνειρα γι’αυτον τον προορισμό, μετρούσα τις μέρες μπας και τα καταφέρω το 2011. κάθε εμπόδιο για καλό λένε οι σοφοί, και αυτό έπιασε τον Αύγουστο του 2010. Αν είχα ξεκινήσει για Ρωσία, θα πέρναγα πολύ δύσκολες καταστάσεις, αφού οι άσχημες φωτιές είχαν κατακλίσει την χώρα.

Οπότε είχα αρκετό χρόνο να κάτσω και να το δουλέψω καλά για να το πραγματοποιήσω. Το 2011 μέχρι τον Αύγουστο, ήταν ένας γεμάτος ταξιδιωτικά χρόνος για μένα. Πολλά ταξίδια σε Βαλκάνια και αρκετά εντος Ελληνικού εδάφους. Ο καιρός πέρασε γρήγορα, και έφτασα στον ένα μήνα πριν ξεκινήσω. Και αφού πλέον έβαλα και την υπογραφή, στο ότι κάνεις δεν θα μπορέσει να ακολουθήσει, ξεκινώ τις διαδικασίες έκδοσης Βίζας.

Γνωστή και πολύ καλή φίλη, μου προτείνει ένα ταξιδιωτικό γραφείο, που ειδικεύεται σε ότι έχει να κάνει με Ρωσία. Επισκέπτομαι το γραφείο και τους λέω για το ταξίδι. Η απάντηση ήταν ότι κλείνοντας ένα ξενοδοχείο παίρνω το VOUCHER την κράτηση δηλαδή για να μου εκδοθεί η Βίζα. Το θέμα είναι ότι, εγώ πάω οδικός και θα πρέπει να κλείσω όλα τα ξενοδοχεία από τους προορισμούς που θα περνούσα.

Εγώ είχα είδη μαζί μου το δρομολόγιο, και τις ημερομηνίες. Δίνω και μια φωτογραφία για την Βίζα, μου λένε αν θέλω κάτι οικονομικό.. Φυσικά απαντώ και σε δυο εβδομάδες θα έχω την απάντηση. Η Βίζα στοιχίζει 80 ευρώ και είπαν ότι είναι υποχρεωτικό να μου βγάλουν και ιατρική περίθαλψη για Ρωσία. Στοιχίζει 2 ευρώ την μέρα, για όσες μέρες θα βρίσκομαι εκεί. Αν συμβεί κάτι (μακριά από εμάς)…..

Ευτυχώς που τους είπα ότι θα μπω δυο φορές σε Ρωσικό έδαφος, για να γραφτεί πάνω στην Βίζα ο αριθμός 2 αλλιώς δεν θα μπορούσα να ξανά μπω. Ρεεεε…τι είναι τούτοι… Αυτές οι δυο εβδομάδες ήταν που δεν περνούσαν με τίποτα. με αποστολή mail με ενημέρωναν ότι όλα ήταν έτοιμα και να περάσω για την παραλαβή. Φτάνοντας στο γραφείο παραλαμβάνω τα πάντα και πληρώνω: 124 ευρώ για Βίζα και Ιατρική περίθαλψη. Και 988 ευρώ για εννέα ξενοδοχεία και δεκατέσσερις νύχτες σε Ρωσία.

Οπότε είμαι κομπλέ και με το ηθικό ανεβασμένο έτοιμος για όλα… Οι τιμές των ξενοδοχείων από αυτά που κλείστηκαν ήταν από 50 ευρώ το φθηνότερο μέχρι 80 το ακριβότερο, όλα με πρωινό. Γενικά η Ρωσία είναι ακριβή. Από άλλα χαρτιά τώρα, είχα ακούσει κάποιους να λένε για διεθνή άδεια οδήγησης, και άλλοι ότι δεν χρειάζεται. Εγώ σκεφτόμενος αποφασίζω να μην βγάλω.

Στην ουσία η διεθνής άδεια είναι ένα χαρτί στα αγγλικά, και το εκδίδει η ΕΛΠΑ πληρώνοντας κάποιο ποσό. Ωραία και ρωτώ… σε τι θα χρειαστεί ένα τέτοιο χαρτί σε αυτές τις χώρες και μάλιστα στα Αγγλικά; Απολύτως τίποτα!!! αυτό που σκέφτηκα είναι να μεταφράσω άδεια μηχανής και δίπλωμα στα Ρωσικά. Πήγα σε μεταφραστικό γραφείο, όπου συνεργάζομαι λόγο δουλειάς, και σε μια μέρα ήταν έτοιμα και τσάμπα, δώρο για το ταξίδι.

Βγάζω και την πράσινη κάρτα, από την ασφαλιστική μου εταιρία και είμαι οκ. Τώρα μαζί μου θα έχω ένα GPS και έναν Ρωσικό Άτλα όλης της χώρας. Ερώτηση: που βρήκα Ρωσικό Άτλα; Ήταν παραγγελία στον φίλο Νίκο (Ταξιδευτή) τον γνωστό μέσα από το φόρουμ, για τα ωραία γραφόμενα ταξιδιωτικά του. Όταν το 2010 έκανε το ταξίδι στις Βαλτικές χώρες, αγόρασε και τον χάρτη.

Και αυτή η αγορά ήταν μετά από σκέψη, γιατί πιστεύω ποιο εύκολο θα είναι να διαβάζω τον Ρωσικό χάρτη, την στιγμή που οι πινακίδες στην χώρα είναι στα Ρωσικά, παρά να διαβάζω Αγγλικά. Από συνάλλαγμα δεν έχω κάνει καθόλου. Θα έχω κάποια μετρητά μαζί μου και κάρτες. Μπαίνοντας σε κάθε χώρα θα αλλάζω. Φανταστείτε ότι θα έχω συναλλαγή μέσα σε ένα μήνα, με επτά διαφορετικά νομίσματα.
Reply With Quote