View Single Post
  #4  
Παλιό 31-01-2012, 23:49
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ…. Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ…

31-7-11-ΚΥΡΙΑΚΗ:






10:15 αναχώρηση με καταπληκτικό καιρό. Με τον Ε85 μέχρι τα σύνορα με Ρουμανία και την πόλη Ruse. Σταματώ στην ουρά ων αυτοκινήτων, η πρώτη επαφή με Ρουμανία. Τα πράγματα δεν κυλούν και γρήγορα, και βλέποντας δυο με μηχανές να παρακάμπτουν την ουρά και να περνούν μπροστά, κάνω ακριβώς το ίδιο. Ο έλεγχος ήταν ο ποιο γρήγορος που έχω περάσει σε σύνορα.





Δίνω το διαβατήριο στον αστυνομικό, βλέπει ότι είμαι Έλληνας, και με ρωτά σε άπταιστη Ελληνική γλώσσα. Που πας; Διάσχιση της Ρουμανίας απαντώ. Μου δίνει διαβατήριο λέει καλά να περάσω και φεύγω!!! Ούτε την μηχανή δεν έσβησα, και βρίσκομαι στην Ρουμανία. Με τον Ε70 προσπερνώ από έξω το Βουκουρέστι, και σταματώ σε προάστιο της πόλης. Ήθελα να αλλάξω χρήματα. Βρίσκω τράπεζα αλλά κλειστά λόγο μέρας. Η λύση την έδωσε το αυτόματο μηχάνημα. Μην ξέροντας την ισοτιμία βγάζω 200 RON και συνεχίζω με το Ε60 για το Brasov.

Η δρόμος αρκετά καλός και η διαδρομή μέσα στην φύση. Στάση σε βενζινάδικο πριν το Brasov για γρήγορο φαγητό και ξεκούραση.




Παίρνω και καφεδάκι, ανοίγω χάρτη και σκέπτομαι αν θα διανυκτερεύσω στην πόλη η κάπου αλλού. Ο καιρός έχει αρχίσει να χαλά, και να ψυχραίνει. Είναι ακόμα νωρίς και λέω να διανύσω κάμποσα χιλιόμετρα, προσπερνώντας το Brasov. Και εκεί που απολάμβανα την ορεινή οδήγηση, βλέπω ένα ογκώδες τετράποδο στο αντίθετο ρεύμα στην άκρη του δρόμου!!!

Τσοπανόσκυλο σκέφτηκα και έκοψα λίγο. Πλησιάζοντας όμως αντιλαμβάνομαι ότι είναι μια μικρή αρκούδα ψάχνοντας σε κάδο με σκουπίδια για τροφή. Σταματώ στο αντίθετο για να χαζέψω. Σταματημένα δυο αυτοκίνητα με τους οδηγούς να βγάζουν φωτογραφία, και το αρκουδάκι, να τα έχει χαμένα και να είναι ανήσυχο. Σκέπτομαι να βγάλω την φωτογραφική για να αποθανατίσω την απίστευτη σκηνή, αλλά η λογική υπερίσχυσε.

Σκέψεις σε ρυθμό υπερταχείας πέρασαν από το μυαλό, ότι όπου και μικρό κάπου κοντά και η μαμά. Δεν ήθελα σε καμιά περίπτωση να γίνω το απογευματινό γεύμα για το αρκουδάκι. Οδηγούσα με το χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπο μου μετά από αυτή την υπέροχη συνάντηση με το συμπαθέστατο αρκουδάκι. Με τον Ε578 συνεχίζω την οδήγηση προς βορρά.





Έχει αρχίσει να πέφτουν οι πρώτες ψιχάλες.

Στάση σε ένα παραδοσιακό επαρχιακό χωριό, για να βάλω αδιάβροχα.





Μετά από 92χιλ αποφασίζω και μπαίνω στην πόλη Miercurea-Ciuc. Με ψιλοβρόχι και την θερμοκρασία αρκετά κάτω για την εποχή, ψάχνω για ξενοδοχείο. Πολύ έρημα τα πράγματα, και η αναζήτηση στο GPS δεν είχε και πολλές επιλογές. Φτάνω στο πρώτο, το οποίο φαινόταν για ακριβό. Παίρνω την απόφαση να ρωτήσω. 240 RON. Σε ευρώ; Τον ρωταω..57 απαντά.

Εντάξει δεν είναι και φτηνό αλλά μιλάμε για χλιδή. Και η ώρα περασμένη, βαλε και την κούραση της ημέρας το κλείνω. Βάζω την μηχανή και σε φυλασσόμενο χώρο, και πάω στο δωμάτιο. Πραγματικά τα άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Έχει αρχίσει να νυχτώνει και βγαίνω έξω για φαγητό, και βόλτα με τα πόδια.














Περπάτησα πολύ λίγο αφού το κέντρο ήταν πολύ κοντά, και στην ουσία ένας μακρύς πεζόδρομος, και μια μεγάλη πλατεία όλο και όλο… τώρα τι τρώμε;; Βρήκα την εύκολη λύση του γρήγορου φαγητού, οπού και αυτό ήθελα αυτή την στιγμή, κάτι γρήγορο γιατί λύσσαξα στην πείνα. Η πρώτη νύχτα επί Ρομανικού εδάφους μου άφησε ευχάριστες εντυπώσεις.

Reply With Quote