View Single Post
  #21  
Παλιό 23-10-2012, 19:05
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

να πω και εγω μια αποψη αφου πιστευω οτι γνωριζω δυο πραγματα για τον Ελληνικο Ποιμενικο.
Συμβιωνω με σκυλο πολλα χρονια.Τελευταια 2 σχεδον χρονια,μετα απο σοβαρη σκεψη και πολυ διαβασμα και γνωση,στην οικογενεια ή καλυτερα στην "αγελη" μας μεγαλωνει κι ενας Ελληνικος Ποιμενικος.
Προκειται για σκυλο που χρωματιζεται απο πολυ στοργικος και πειθαρχημενος εως και λυσσαλεα μαχητης..εαν απαιτηθει στην κριση του.
Κρατηστε αυτο το τελευταιο:Ικανοτητα κρισης!Εμφυτη με το περασμα των χρονων λογω της επιβιωσης του στα Ελληνικα βουνα και σε δυσκολες συνθηκες.Ενας χωρος οπου θα κληθει να διαφυλαξει την ακεραιοτητα του αλλά και τού κοπαδιου που προστατευει και μαλιστα παρά τη απουσια του τσοπανη,του αρχηγου της αγελης.Τι σημαινει αυτο και πώς μεταφραζεται για τον ασχετο στο περιβαλλον του περαστικο...
Για τον Ε.Π. ο καθενας που θα βρεθει στο χωρο του,ειναι ξενος!Πιθανος εισβολεας.Ο σκυλος θα επεξεργασθει και διαχειρισθει με την ικανοτητα που εχει,τον ξενο στο χωρο του.Θα προσπαθησει να διαπιστωσει εαν προκειται για απλο επισκεπτη/περαστικο αρα και ακινδυνο ή για εισβολεα άρα με μεγαλη πιθανοτητα επιθεσης,ενστικτωδως και λογω αναγκης φυλαξης...
Εγω που θα μπω στο χωρο του,θα πλησιασω την αγελη του και αρα θα τον "προκαλεσω",ειμαι αυτος που θα με κρινει ο σκυλος απο την σταση μου εαν θα απαιτηθει απλα αμυντικη σταση του ,εκφοβισμος μου ή εν τελει επιθετικη σταση του ΕΠ απεναντι μου.Αρα το βασικο σε μια ενδεχομενη συναντηση με ΕΠ,εναν ή περισσοτερους,ειναι η ψυχραιμια μας και η απαθεια στην συμπεριφορα μας.Εαν δεν τον προκαλεσουμε,εαν δεν τον κανουμε να νοιωσει απειλη για τον ιδιο ή για το κοπαδι του,οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας.Δεν ειναι δολοφονος αλλά προστατης ενος χωρου και του περιεχομενου αυτου του χωρου.Εαν κανω ομως λανθασμενες,εντονες,νευρικες ή επιθετικες κινησεις δια μεσου της αμυνας που θα επιδειξει μπορει να προκληθει ενταση και αρα πιθανη και μια λυσσαλεα επιθεση,ενος ή αν προκειται για αγελη πρωτα του αρχηγου και μετα πολλων ΕΠ μαζι.Οι πιθανοτητες διαφυγης χωρις τραυματισμο ειναι ελαχιστες...
Δεν κανουμε θορυβο(ξερογκαζιες,κορνες κλπ...),δεν πεταμε πετρες ή αλλα αντικειμενα.Κραταμε την ψυχραιμια μας και ΠΡΟΣΟΧΗ δεν υπαρχει λογος να σταματησουμε και να κοιταμε καταματα εναν ΕΠ...Αυτο συνιστα "αντιπαραθεση" για αυτον και αρα πιθανοτητα να δεχθουμε προκληση για "μαχη"...Αν διατηρησουμε ψυχραιμη σταση και μπορουμε να αποφυγουμε να πλησιασουμε σε κοντινη αποσταση το κανουμε.Εαν χρειαζεται να περασουμε μεσα απο ενα κοπαδι τοτε γινεται με οσο δυνατο ηπιοτερες και φυσικες κινησεις...Φυσιολογικα ηρεμος ανθρωπος δεν ειναι απειλη για κανεναν σκυλο.
Εαν παραυτα δεν μπορεσουμε να αποφυγουμε μια συμπλοκη τοτε ισως χρειασθει να αποδειξουμε οι ειμαστε υπολογισιμος αντιπαλος...Το απευχομαι διοτι βρισκομαστε στο χωρο του.Συνηθως δεν χρειαζεται εαν τηρησουμε οσα γραφω πιο πανω.
Ειναι υπεροχα ζωα οι Ελληνικοι Ποιμενικοι.Ταυτοχρονα ικανοτατοι φυλακες και αδιστακτοι να προασπισουν οτι αγαπανε με οποιο φορο τιμης.Δεν θελει φοβο αλλα ΣΕΒΑΣΜΟ και καμμια αντιπαραθεση...
Αυτα ισχυουν στα βουνα...Στην πολη διαφοροποιουνται καποιοι κανονες,με βασικοτερη ολων την αναγκη κοινωνικοποιησης απο την πρωτη στιγμη,του Ε.Π. ωστε να ενσωματωθει οπως επιθυμουμε στο αστικο περιβαλλον.Δεν αλλαζει ενστικτα αλλά δεν του τα προκαλουμε ανουσια και ανωφελα... και θα ελεγα αν δεν εχουμε αποφασισει με σιγουρια οτι θελουμε εναν δυσκολο σκυλο και συναμα κυριαρχικο,καλυτερα να τον αφησουμε για μια φυλη διαφορετικη...Θελει χρονο και κοπο για να μεγαλωσει σωστα.Θα μας ανταμειψει με περισσεια στοργη και αγαπη αλλά δεν ειναι σκυλος για παιχνιδι μονο...

Και μιας και λεμε για την μεγαλη μου αγαπη στο χωρο των σκυλων...αυτος ειναι ο Φοιβος μου...


Ελπιζω να βοηθησα λιγο...

Last edited by mAthosalas; 23-10-2012 at 19:07.
Reply With Quote