View Single Post
  #13  
Παλιό 09-04-2013, 21:52
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

.

Τί μου θύμησες τώρα ???

Πριν χρόνια, είχα στην κατοχή μου ένα σκάφος – day cruiser …

Κάποια μέρα – για λόγους που ακόμη μετανιώνω – πουλάω το σκάφος …

Ήταν μεσημέρι, όταν πάνω στο σκάφος ο άνθρωπος, μου έδωσε όλα τα χρήματα της αγοροπωλησίας …

Τα χαρτιά, θα τα κάναμε την επομένη μιας κ είχε πάει απόγευμα,

μέχρι να τον κατατοπίσω για όλες τις λειτουργίες του σκάφους …

Για λόγους ευγενείας κ καλής πίστης, μιας κ με είχε εξοφλήσει, του παρέδωσα κ ΟΛΑ τα κλειδιά …

Κι εκεί, αρχίζει η «φασαρία» …

Αυτός το βράδυ με την γυναίκα του κ άλλα 3 ζευγάρια,

παίρνει το σκάφος – και χωρίς να πάρει «απόπλου» απ’ το λιμεναρχείο – πάνε έξω απ’ τον Πόρο κ γλεντάνε τα καλορίζικα …

Μετά από ώρες γλεντιού κ αφού ξελίγωσαν με ΟΛΑ τα φώτα αναμμένα και τις 2 μπαταρίες (aπό 180Ah η κάθε μια),

αποφάσισαν να γυρίσουν …

Προσπαθούν να βάλουν μπρος … αλλά τίποτα … είχαν ξελιγώσει κ την μπαταρία της μηχανής …

Παρόλο που το σκάφος είχε γεννήτρια κ θα μπορούσαν να φορτίσουν σε λίγη ώρα την μπαταρία του κινητήρα,

αυτοί - απ' την απειρία τους - πανικοβλήθηκαν μεσ’ τη νύχτα κ εξέπεμψαν σήμα κινδύνου μέσω VHF.

Κινητοποιήθηκε το λιμενικό, το οποίο κ τους ρυμούλκησε μέχρι την μαρίνα Αλίμου …


Κι εκεί αρχίζουν τα ωραία …

Το πρωί, με καλούν στο λιμεναρχείο να παρουσιαστώ άμεσα κι εκεί μου αποδίδουν κατηγορίες ότι,

έφερα σε κίνδυνο το πλήρωμα του σκάφους μου κ άλλα τέτοια όμορφα …

Χωρίς να ξέρω τι κ γιατί, μου εξηγούν ότι το σκάφος μου με αριθμό νηολογίου χχχ,

είχε μείνει ακυβέρνητο την προηγουμένη το βράδυ κ ότι ρυμουλκήθηκε ενώ βρίσκετο σε κίνδυνο μεσοπέλαγα.

Επικοινωνώ άμεσα με τον αγοραστή, ο οποίος με καθησυχάζει ότι θα τα «ρυθμίσει» ΟΛΑ εκείνος …

Για καλή μου τύχη, ένας απ’ την παρέα του «κατάφερε» χωρίς την δική μου εμπλοκή,

να δώσει άμεσο τέλος στην υπόθεση κ έτσι να γλυτώσω κι εγώ την δίωξη του λιμεναρχείου και τα περαιτέρω μπλεξίματα …




Τα παραπάνω τ’ αναφέρω στο πλαίσιο της ερωτήσεως του νήματος, περί δανεισμού κάποιου αντικειμένου …

Γιατί σε ερώτησή μου αργότερα – και εκ του ασφαλούς πια,

ρώτησα κ έμαθα ότι, αν γίνει μια στραβή κ πνιγεί κάποιος στο σκάφος που εσύ έχεις δανείσει σε φίλο σου,

έχεις μπλέξει αρκετά …

Άρα, τα ίδια θα ισχύουν κ για οποιοδήποτε όχημα έχεις στην κατοχή σου …

Καταλήγοντας θα πω κι εγώ, αυτά που έγραψαν παραπάνω κ οι υπόλοιποι …



Καλύτερα να γίνεις μια φορά κακός λέγοντας όχι στον φίλο σου,

παρά να γίνεις εφόρου ζωής εχθρός …




.
Reply With Quote