View Single Post
  #25  
Παλιό 10-04-2013, 12:18
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Νάπο η ερώτηση απ' ότι κατάλαβα ήταν να παραχωρηθεί η μηχανή και όχι να δοθεί για λίγο. Που σημαίνει ότι τα πράγματα περιπκλέκονται τόσο στο ποινικό μέρος όσο και στο αστικό. Δηλ. δε πρόκειται για άμεση ανάγκη ώπου το δίνεις αυθόμητα χωρίς 2η σκέψη, αλλά για συγκεκριμένη πράξη που προκύπτει κατόπιν συμφωνίας. Οπότε θέλοντας και μη προκύπτουν ευθύνες που δεν έχουν να κάνουν μεταξύ 2 φίλων αλλά και προς τρίτους.
Κανονικά θέλει συμβόλαιο που να ορίζει χρονικό διάστημα, τυχόν μίσθωμα, ευθυνη κατάστασης και συντήρησης οχήματος, λόγοι και τρόποι χρήσης, που θα πηγαίνει ποιος θα το οδηγάει κλπ κλπ ένας νομικός τα ξέρει καλύτερα. Επίσης θα πρέπει να ενημερωθεί και η ασφαλιστική εταιρία τουλάχιστον


Η ερώτηση ήταν. Εάν δώσω σε έναν Φίλο. κλπ

Προσωπικά μίλησα. Αφορά μόνον εμένα.
Θα σου πω μια μικρή Ιστορία. Βλέπω πριν χρόνια ένα Σμηνίτη στη στάση του λεωφορείου. Είχε χάσει το δρομολόγιο. Υπηρετούσε στην Τανάγρα. Χωρίς να το σκεφτώ του έδωσα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου. Μου το επέστρεψε μετά από βδομάδα.
Γίναμε οι καλύτεροι φίλοι. Είναι γεωπόνος στη Βόρεια Ελλάδα. Ο Άνθρωπος έτσι πρέπει να φέρεται. Βοήθα τον πλησίον σου ως εαυτών λέει το Ευαγγέλιο. Απλά έχουμε ξεφύγει από τις αρχές μας. Ότι κάμεις να είστε σίγουρος ότι θα το βρείτε μπροστά σας. Καλό κάμεις καλό θα δεις. Κακό κάμεις κάποια στιγμή θα το πληρώσεις. Όλα εδώ πληρώνονται.
Άς μη το τραβάμε το θέμα διότι θα καταντήσουμε γραφικοί και είναι κάτι που με ενοχλεί.
-----------------------------------------------------
Θα έχουμε από τον Ιούνιο 12% επιπλέον περικοπές. Θα φτάσουν τις αποζημιώσεις μας επίδομα επιβίωσης........
Reply With Quote