View Single Post
  #29  
Παλιό 21-10-2010, 15:15
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Φίλοι μου για να γίνουν αυτά σωστά πρέπει να υπάρχει πρώτα από όλα η αίσθηση του κοινού καλού και ότι αυτό είναι πάνω από το ατομικό, ή αν θέλετε συμβαδίζουν.
Πρέπει επίσης να υπάρχει ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ αλλιώς θα καταλήξουμε στην ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ.

Και εγώ ήμουν πρόσφατα στην Γερμανία και όταν πήγα να περάσω με κόκκινο πεζός από διάβαση χωρίς να φαίνεται πουθενά αυτοκίνητο (δικαιολογία έτσι ) μου την έπεσαν όλοι όσοι περίμεναν το πράσινο, και μάλιστα μία κυρία μου είπε στα αγγλικά ότι έδωσα ένα πολύ κακό παράδειγμα στο παιδί της που περίμενε υπομονετικά να ανάψει πράσινο, εγώ πάντως εκείνη την ώρα ένιωσα θυμό και ήθελα να τους βρίσω, την άλλη μέρα το πρωί πηγαίνοντας προς την έκθεση έβλεπα παιδάκια δημοτικού 7-8 χρονών να περιμένουν μόνα τους στα φανάρια να περάσουν μεγάλους δρόμους για να πάνε στο σχολείο και κατάλαβα, από την άλλη όμως μου ήταν πολύ δύσκολο να περιμένω πεζός στο φανάρι 1-2 λεπτά να περάσω απέναντι όταν στην κυριολεξία δεν φαινόταν πουθενά αυτοκίνητο.

Πάντως η ρουφιανιά δεν μου κάνει εντύπωση, θεωρώ ότι πάντα ήταν στο πετσί του Έλληνα με κίνητρο πάντα όχι το γενικό καλό αλλά την προσωπική του ικανοποίηση , εμείς βγάλαμε τον Εφιάλτη, τους κουκουλοφόρους στην κατοχή, αλλά και το γνωστο ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα.

Εμείς κάναμε την πονηριά μαγκιά και την πληρώνουμε τώρα ακριβά για διαβάστε εδώ.. Πρόστιμο 344 εκατ. ευρώ για παράνομες επιδοτήσεις,
Κάποιοι αγρότες, πολλοί, λίγοι δεν ξέρω, τσέπωσαν τις επιδοτήσεις πήραν αυτοκίνητα, έφτιαξαν βίλες και σήμερα θα την πληρώσουμε όλοι γιατί τότε τους θαυμάζαμε - ζηλέυαμε για την "μαγκιά¨τους και το θράσος τους...

Last edited by frits; 21-10-2010 at 15:23.
Reply With Quote