View Single Post
  #42  
Παλιό 25-09-2012, 13:14
Giorgos_S Ο/Η Giorgos_S βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Peristeri
Μoto: BMW F650GS 2003
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Αν νομίζεις οτι ζητάω να βρω εξηγήσεις για αυτά που λες από κάποιο μέλος σε ένα μοτο-φορουμ όντως υπάρχει πρόβλημα.

Γι αυτά που είμαι σίγουρος όμως και ξέρω να εκφράζω άποψη είναι οτι η χρηματοδότηση των έργων οδοποιίας στη χώρα μας έγινε κατά 40-60% από χρηματοδότηση της Ε.Ε., κατά 10-20% από το κράτος και οι ιδιώτες μεγαλοεργολάβοι έβαλαν από 5-25% ίδια κεφάλαια.

Δε μπορώ λοιπόν με τίποτα να χωνέψω να πληρώνω διόδια, φόρο στην ασφάλεια του οχήματός μου υπέρ του Ταμείου Εθνίκής Οδοποιίας ΚΑΙ τέλη κυκλοφορίας, εγώ, ο πατέρας μου, ο παππούς μου, και τα δισέγγονά μου όπως το πάνε και να διαβάζω μπαρούφες και ισοπεδωτικές απαντήσεις του στυλ,
Απόσπασμα:
Και τα αεροπλάνα της Ολυμπιακής τα πήρε ο Ωνάσης … γιατί πληρώνουμε τον Βγενόπουλο
Η απάντηση λοιπόν στη σοβαρή σου ερώτηση:

Απόσπασμα:
Η ερώτηση είναι : Πως θα χρηματοδοτηθεί η λειτουργία και η επισκευή των αυτοκινητόδρομων ή η κατασκευή των νέων που χρειάζεται να γίνουν.

Έχεις κάποια σοβαρή πρόταση – απάντηση ή όχι και συνεχώς υπεκφεύγεις ?
είναι η εξής:

Να βάλουν στον απαυτό τους τα διόδια και τα χαράτσια και όλα τα απαράδεκτα φοροεισπρακτικά μέτρα.

Η χρηματοδότηση της λειτουργίας, της επισκευής και η κατασκευή νέων έργων έχει ΥΠΕΡΚΑΛΥΦΘΕΙ για 10γενιές!

Δεν έχω λοιπόν καμία πρόταση γιατί πολύ απλά δεν νοείται πρόταση σε κάτι που θα πρεπε να μην συζητιέται καν με τόσα λεφτά που πήραν τα λαμόγια.

Με τόσα λεφτά που δώσαμε τόσα χρόνια θα έπρεπε να έχουμε το πιο υπερσύγχρονο δίκτυο της Ευρώπης και μάλιστα προδιαγραφών Formula1. Και όχι να κάνω το σταυρό μου σε κάθε στροφή της Αθηνών Πατρών αν θα μου σκάσει η νταλίκα από το απέναντι ρεύμα ή αν θα κινδυνεύσω με πτώση βράχων στα Τέμπη και θα κλεισει η χώρα στα 2.

Ντροπή και ξεφτίλα να συνεχίζεις στο ίδιο υφάκι. Εκτός αν δουλεύεις σε καμιά κατασκευαστική ή έχεις εσύ τσιμπήσει καμιά αντιπαροχή έργου.

Εγώ πάντως (για να γυρίσω και στην προσωπική σου επίθεση) δεν επωφθαλμιώ ποτέ μου τέτοιες δουλειές γενικότερα. Είμαι ολιγαρκές άτομο και έμαθα να ζω μετρημένα και πολύπλευρα.
Reply With Quote