View Single Post
  #29  
Παλιό 04-12-2013, 11:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύεις πως οι αλλαγές έγιναν με γνώμονα το "απάνθρωπο"?!?!!?!?
Επίσης πιστεύεις, πως είναι επιθυμητή (ασχέτως του εφικτή), η σταθεροποίηση του καβάλου;;;;;

Έτσι για να συνεχίζουμε, ευχή μου θα ήταν να προσδιορίζαμε κάπως μερικούς στόχους και τις μεθόδους που θα επέτρεπαν την επίτευξη τους. Κάπως έτσι φαντάζομαι την αριστερά, διαρκώς ανήσυχη και διερευνητική. Ίσως τα βαρίδια της συντήρησης να κρατούν παλάντζα, αλλά μόνο για αυτό πρέπει να εκτιμώνται και αναλόγως να προσμετρώνται.
Δεν είμαι καλός στα θεωρητικά της πολιτικής Γιάννη και μπορεί να γράφω μπούρδες.
Όμως πιστεύω οτι η πολιτική είναι απλώς ένα ακόμα εργαλείο που χρησιμοποιεί το είδος μας για να λύσει τα κοινωνικά και οικονομικά του προβλήματα. Ολα τα "εργαλεία" που δοκίμασε μέχρι τώρα είχαν θεωρητικά σαν σκοπό το "καλό" της ανθρωπότητας, στην εφαρμογή τους χρησιμοποίησαν θηριωδίες και τελικά απογοήτευσαν με τον τρόπο που εφαρμόσθηκαν. Ομως από το καθένα μάθαμε και κάτι για το πως θα πάμε παρακάτω.
Μέχρι να βρει το επόμενο συναρπαστικό της όραμα η Ευρώπη και να γεννηθεί κάποια καινούργια πολιτική θεωρία, θα τη βγάζουμε με τα αποφόρια του καπιταλισμού και του κουμ0υνισμού και τις διασταυρώσεις τους. Ειδικά στην πατρίδα μας το μόνο που θέλω μέχρι να δημιουργηθεί κάτι καλύτερο είναι όποιοι κυβερνούν να εφαρμόζουν τουλάχιστον πολιτικές με γνώμονα τους ανθρώπους και όχι μόνο τα λογιστικά τους βιβλία.
Ο πολύς κόσμος, που σωστά γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τις πολιτικές αναλύσεις περί δεξιάς και αριστεράς, πιστεύω οτι επιθυμεί να αποφύγει λύσεις ακραίες και ενδιαφέρεται να ζήσει με αξιοπρέπεια κι ας είναι όπου θέλει ο καβάλος .
Καλημερίζω!

Last edited by Carduelis; 04-12-2013 at 11:43.
Reply With Quote