View Single Post
  #1  
Παλιό 24-04-2013, 20:14
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Καλησπέρα
Μετά απο ένα (πολύ) μεγάλο σέρβις , ο Μάστορας , μετά τα πολλά ωχ αχ κλπ , μου είπε να τσεκάρω κάποια πράγματα γιατί μπορεί να έχω πρόβλημα με πατινάρισμα ..
Το τεστάρισμα ήταν με τετάρτη και χαμηλές στροφές να δώσω απότομα γκάζι ... το αποτέλεσμα ήταν να έχω την αναμενόμενη επιτάχυνση στην αρχή , μετά ένα κενό δύναμης-επιτάχυνσης μεχρι τις 5μισι χιλιάδες στροφές και μετά ξαφνικά ξανά μπόλικη επιτάχυνση ...
Μέχρι εδώ , να πώ την αλήθεια μπορεί να οδηγούσα και νά ήταν πάντα έτσι αλλά δεν το είχα παρατηρίσει ..
Το κακό είναι οτι στην συνέχεια μετά απο περίπου μιαμισι ώρα οδήγησης στην εθνική και πηγαίνωντας με περίπου 140 με 6η , έδωσα απότομα γκάζι για να προσπεράσω ... Το αποτέλεσμα με άγχωσε καθώς βίωσα για πρώτη και μόνη φορά το πλήρες γλίστριμα του συμπλέκτη ... Η μηχανή έδωσε στροφές μέχρι τον κόφτη , και στη συνέχεια "¨κλείδωσε" ξανά και επιτάχυνε κανονικότατα ...
Στην υπόλοιπη μία ώρα της διαδρομής όλα ήταν μια χαρά αν και πήγαινα κάπως αργά λόγο έλειψης βενζίνης , άλλα όταν έφτασα πλέον σπίτι μου , ήρθε έντονα η μυρωδιά καμένου . Μια μυρωδιά που μου είχε έρθει ξανά 2-3 φορές το χειμώνα , αν και το απέδιδα στα αναμένα θερμενόμενα γκρίπ και το γάντι (θα ήθελα να συνεχίσω να το αποδίδω εκεί , αλλά μπήκαν ψίλοι στα αυτία μου ...) .

Κάτι επίσης που ίσως είναι συμαντικό ίσως και όχι , είναι οτι η μηχανή μου δεν έπερνε ποτέ μπροστά με πρώτη .. ήθελε να βγάλω κενό και στη συνέχεια έπερνε κανονικά .. σήμερα μετά απο αρκέτο ψάξιμο για το υπόλοιπο πρόβλημα , διάβασα και παρατήρησα οτι ο συμπλέκτης μου πατιέτε μέχρι να ακουμπίσει το γκρίπ , κατι που αν κατάλαβα καλά δεν πρέπει να κάνει ... γυρίζωντας μια πλαστική βιδούλα στη μανέτα, το αποτέλεσμα ήταν να πέρνει πλέον μπροστά με την πρώτη , αλλά να συνεχίζει να φτάνει (με σβηστή μηχανή αν έχει σημασία) η μανέτα στο γκρίπ .. υποπτέυομαι λοιπόν οτι τόσο καιρό όταν άλλαζα ταχύτητα ή πατούσα γενικά συμπλέκτη δεν γινόταν πλήρης απεμπλοκή ...

Κάπου εδώ θα χρειαστώ τις γνώμες των ειδικών ... Είμαι σοβάρα ?

Μιάς και το φαινόμενο δεν είναι έντονο , μπορώ να καθυστερίσω την όποια επέμβαση χωρίς να φοβάμαι και άλλη ζημιά ή θα γίνει χειρότερα και απλά θα φουσκώσω τον λογαριασμό στο τέλος αν το καθυστερίσω ?

Η μηχανή έχει 40000 κμ είναι μοντέλο του 08 , και έκανε τα τελευταία 5κ στα χέρια μου ...
Α και αν παίζει ρόλο , στο τελευταίο σέρβις αλάχτηκαν και οι βαλβολίνες του κυβωτίου ...




Υ.Σ. Αγαπητέ Ηλία .. αν είχες την υπομονή να το διαβάσεις όλο , θα καταλαβαίνεις οτι συμβουλή πούλα το και πάρε βαραντέρο δεν θα είναι ευπρόσδεκτη ...

Last edited by jtnakos; 24-04-2013 at 22:56.
Reply With Quote