View Single Post
  #2  
Παλιό 02-09-2013, 10:19
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Ο μοναχόλυκος στα βουνά vol 2


Ξυπνάω νωρίς και παρακολουθώ το υπερθέαμα : ανατολή ηλίου στα βουνά . Το έχετε δει ;




Όλο κέφι ξεκινάω για Μαυρομάτα . Την έχω κάνει πολλές φορές αυτή την διαδρομή αλλά δεν την χορταίνω.
























Από Μαυρομάτα συνεχίζω για Βελούχι το οποίο θα διασχίσω από την φανταστική πασοδιαδρομή που ανεβαίνει από βόρεια στο χιονοδρομικό και πέφτει νότια στο Καρπενήσι. Τι τρέχετε στα …Στέλβια στις Άλπεις ; !!






Κανονικά ήθελα να επιστρέψω σήμερα αλλά αποφασίζω ότι χρειάζομαι και άλλη θεραπεία , οπότε θα συνεχίσω για Γραμμένη Οξιά .
Μετά το Καρπενήσι στρίβοντας για Δομνίστα υπάρχει δασικός που βγάζει στο Γαρδίκη . Μέσα στη νιρβάνα μου όμως χάνομαι και αρχίζω τις σβούρες στα αδιέξοδα δρομάκια υλοτομίας. Αναγκάζομαι να βγάλω το gps και τελικά βρίσκω το δρόμο που βγάζει Πουγκάκια και έπειτα Γαρδίκη.






Τώρα ανηφορίζω για το καταφύγιο της Οξιάς .
Ανατολικά τα Βαρδούσια προσφέρουν υπερθέαμα.






Από το καταφύγιο στρίβω προς τη ¨στέπα¨ τις κορυφογραμμής.








Ακολουθώ δύσκολο δρόμο ο οποίος θα με βγάλει σε αδιέξοδο . Η χαρά της εξερεύνησης…






Μέσα σε ένα κατάξερο βουνό η λασπολακούβα φάνταζε αθώα αλλά ήταν ύπουλη ! Γλιστράει απίστευτα ούτε να σταθώ δεν μπορώ.
Όταν προσπαθώ να την σηκώσω , αντί να σηκωθεί η μηχανή βουλιάζω εγώ στη λάσπη. Άντε τώρα ξεφόρτωμα κλπ. Τα καλά της μοναξιάς…







Πίσω πάλι και ακολουθώ τον σωστό δρόμο που κατεβάζει στα Λεύκα μέσα από φανταστικά βοσκοτόπια.






Αρχίζει και νυχτώνει . Και πάνω στην ώρα βρίσκω την σουίτα μου …
Θέα πέραν πάσης περιγραφής. Στήνω σκηνή στο προαύλιο.
Άλλη μια νύχτα περισυλλογής , απόψε θα με νανουρίσουν τα κουδούνια από τα κοπάδια τριγύρω.







Το πρωί κατηφορίζω νότια για Ναύπακτο . Ωραία διαδρομή για το κλείσιμο του διημέρου . Κάτι κάναμε ….















Σας χαιρετώ σύντροφοι…

Reply With Quote