View Single Post
  #25  
Παλιό 22-10-2013, 14:47
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως λύνεται το θέμα της σχάρας, όταν θέλεις να έχεις και top case αλλά και το έτερον ήμισυ να έχει από κάπου να πιάνεται? Γιατί αν βάλεις top case καταργείται το Π από το οποίο μπορεί να κρατιέται η συνεπιβάτιδα...

Επίσης ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας στα φρένα. Σήμερα μπήκε παραγγελία στο motorworks για τα goodridge αλλά και πίσω δισκόπλακα αφού το πάχος της έχει πέσει τελικά κάτω από 4mm. Πώς τα κατάφερε ο προηγούμενος χριστιανός και έφαγε την πλάκα σε 27.000χλμ μου φαίνεται πολύ περίεργο (μάλλον μόνο πίσω πάταγε όπως μας έλεγαν παλιά στα ποδήλατα)....

Από τα υπόλοιπα που με βασάνιζαν αναφέρω απλά που κατέληξα...

1. Το ρύγχος χρησιμοποιείται από το adventure και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Αστέρης μπορεί να επηρεάζει αεροδυναμικά ή στην ροή αέρα στο ψυγείο για το απλό 1150. Το ρύγχος όμως έχει το ίδιο μήκος και στις δύο εκδόσεις οπότε κι επισήμως από την αντιπροσωπεία no prob...

2. Τις ζάντες που ήταν θαμπές τις έτριψα με μαλακό σφουγγάρι που χρησιμοποιούν οι πλακάδες για τους αρμούς και τις πέρασα δύο χέρια αλοιφή sonax για αλουμίνα από το practiker και έγιναν εξαιρετικές για την ηλικία τους και την χρήση τους. Βεβαίως έτριψα και τις ακτίνες οι οποίες επίσης καθάρισαν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

3. Το πρόβλημα που είχα με την σέλα οφείλεται ότι ο προηγούμενος χριστιανός έφτιαξε δύο φορές σέλα βάζοντας καινούριο κάλυμμα επάνω στο παλιό. Η σέλα μου δηλαδή είχε 3 καλύμματα (ακόμη και το μαμά). Σήμερα παίρνω την καινούρια μου σέλα από τον εξαιρετικό Dimi κι ελπίζω να δημιουργήσει όπως ακριβώς έκανε και στο R90.

4. Για το φθαρμένο αυτοκόλλητο της τάπας του ρεζερβουάρ δεν βρήκα λύση, οπότε παρήγγειλα carbon αυτοκόλλητο για όλη την τάπα. Το ίδιο έκανα και για την τιμονόπλακα. Απεχθάνομαι το carbon αλλά περισσότερο δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου φθαρμένα, μαυρισμένα και βρώμικα πράγματα....

5. Είδα πώς πιάνουν τα κάγκελα και δεν θα βάλω. Σε προστατεύουν σε μια μικρή πτώση, αλλά σε διαφορετική περίπτωση (μακρυά από εμάς....) δημιουργούν πρόβλημα από την στιγμή που το μηχανάκι δεν έχει μονολιθικό άκαμπτο πλαίσιο. Άσε που τελικά και το πρόσθετο βάρος του είναι κι αυτό ένα μικρό αλλά υπαρκτό θέμα...

Last edited by LPAVLOS; 22-10-2013 at 14:49.
Reply With Quote