View Single Post
  #1  
Παλιό 16-03-2010, 13:04
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις

Αν και λίγο καθυστερημένα ήρθε η στιγμή να κάνω και εγώ την αναφορά μου με τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι μας στις Άλπεις. Πριν ξεκινήσω την περιγραφή του ταξιδιωτικού μας θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην παρέα από την Κρήτη, η βοήθεια του ταξιδιωτικού blog τους(Ιταλικές – Ελβετικές – Γαλλικές Άλπεις � Moto Adventures) ήταν πολύτιμη για μας καθώς και οι πληροφορίες από τον άνθρωπο GPS, Θανάση (Beduin) και τον Αποστόλη που τυχαία συναντήσαμε και γνωριστήκαμε στο πλοίο για την Ανκόνα.
Σάββατο 27 Ιουνίου 2009 αναχώρηση από το λιμάνι Πάτρας στις 14.30 για Ανκόνα. Οι ταξιδευτές ήμασταν :
· Θοδωρής (Vtheo)
· Πάνος(Lempoi)
· Θανάσης (Pisokolitos)
Δέσαμε τις μοτό στο πλοίο, τακτοποιήσαμε τα πραγματά μας στις καμπίνες και αράξαμε με τις ώρες!
Συνάντηση με Βeduin και Αποστόλη
Το ταξίδι είναι μεγάλο ,περίπου 22 ώρες μέχρι την Ανκόνα .Όπως καταλαβαίνετε η μοτοκουβέντα που ανοίξαμε ήταν πολύ μεγάλη ,ο Beduin μας υπέδειξε και κάποια σημεία που καλό ήταν να περάσουμε και επειδή όλα μας άρεσαν επανασχεδιάσαμε λίγο την διαδρομή μας στο πλοίο.
Άφιξη στην Ανκόνα Κυριακή 28 Ιουνίου 2009,περίπου στις 10.30.Χαιρετίσαμε τον Θανάση και τον Αποστόλη
Και ξεκινήσαμε και εμείς .Το πρόγραμμα της ημέρας έλεγε:
από Ανκόνα μέχρι το Forli μέσω autostrada και στην συνέχεια από επαρχιακό δρόμο πέρασμα και στάση από Castrocaro καλό οδόστρωμα με στροφιλίκια ιδανικά για απολαυστική οδήγηση της μοτοσυκλέτας.Μάλιστα έτυχε η μέρα που περνούσαμε να είναι Κυριακή και οι Ιταλοί κυρίως oι Streetαδες είχαν την τιμητική τους.
Επόμενη στάση Φλωρεντία
Μείναμε λίγες ώρες ,γυρίσαμε λίγο την Πόλη καθίσαμε για φαγητό και συνεχίσαμε για Πίζα λίγες φωτογραφίες μπροστά από τον Πύργο
Και συνεχίσαμε για Lucca όπου και διανυκτερεύσαμε.Σχετικά με την διαμονή μας σ’όλες τις περιοχές που μείναμε δεν είχαμε κάνει κράτηση. Σαν παρέα είμαστε λίγο όπου γη και πατρίς και βέβαια δεν ταλαιπωρηθήκαμε κάναμε μία βόλτα σε κάθε Πόλη που ήταν να μείνουμε και μέσα σε μισή ώρα είχαμε βρει κάτι καλό.
Η επόμενη μέρα έλεγε πέρασμα από Ιταλογαλλική Ριβιέρα και διανυκτέρευση στην Νίκαια της Γαλλίας.
Κινηθήκαμε από autostrada μέχρι την Γένοβα
Σ’ένα σημείο η autostrada είχε κλείσει και είχε μετατραπεί σε πάρκινγκ λόγο ατυχήματος μπροστά μας,
και στην συνέχεια παραλιακά.Στάση στο San Remo για καφεδάκι
και άφιξη στην Nίκαια
Όμορφη πόλη και ίσως από τις λίγες από όσες περάσαμε που είχε ας πούμε νυχτερινή ζωή(για τα δεδομένα της Ευρώπης βέβαια, όχι της Ελλάδος)
Άλπεις σας ανέφερα στην αρχή της αναφοράς μου και μέχρι στιγμης σας δείχνω ακόμα θάλασσα.
3η μέρα λοιπόν του ταξιδιωτικού μας και το πρόγραμμα έχει πέρασμα από Κάννες ,Μονακό και έπειτα ανέβασμα από Γαλλικές Άλπεις για το Chamonix στο Mont Blanc.
Ολιγόλεπτη στάση στις Κάννες
Πέρασμα από Μονακό
Στάση για ένα καφέ








Reply With Quote