View Single Post
  #15  
Παλιό 27-11-2013, 23:49
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Ισως θα έπρεπε να ορίσουμε πρώτα τι εννοούμε "συντήρηση".

Την διατήρηση του πολιτικού statous quo και μόνο;

Για μένα πχ, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, βαθιά συντηρητικό είναι το ΚΚΕ.

Ριζοσπαστική είναι η ΝΔ ψηφίζοντας νόμους που είναι ενάντια στην υποτιθέμενη ιδεολογία της.

ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ δεν το σχολιάζω καθόλου, αχταρμάς.



Αν αφήσουμε κατά μέρος τη συγκυρία, κι όπως λες Γιάννη ( αυθαίρετα ) βαφτίσουμε συντήρηση τη δεξιά, εγώ λέω το ίδιο ( αυθαίρετα ) συντήρηση και την αριστερά,
νομίζω ότι το ιδεατό θα ήταν κάπου ανάμεσα, ένα πάντρεμα των θετικών ένθεν κακείθεν.

Στον οικονομικό τομέα ναι, θέλω ελεύθερη αγορά κι ελεύθερα επαγγέλματα, υπό την υψηλή εποπτεία του κράτους ώστε να διατηρείται μιά ισορροπία και να υπάρχουν κανόνες αλλιώς θα γίνουμε ζούγκλα.

Θέλω έλεγχο των πρακτικών των τραπεζών ώστε να τίθενται όρια στην αδηφαγία τους.

Για να έρθουμε στην επικαιρότητα, που είναι κι ο προάγγελος του μέλλοντος, η υγεία θα ιδιωτικοποιηθεί και σίγουρα δεν είναι κακό, αρκεί να είναι προσβάσιμη σε όλους ανεξαιρέτως. Κι εδώ φυσικά η υψηλή εποπτεία του κράτους κι ο καθορισμός των περιθωρίων κέρδους είναι απαραίτητος.

Δεν ξέρω να πω που κατατάσσονται αυτά που γράφω, έτσι θα τα ήθελα.

Στον κοινωνικό τομέα, νομίζω ότι είναι "επικίνδυνο" να αναπτύξουμε θέσεις, θα πρέπει να πάμε στα επιμέρους κι εκεί μπορεί να γίνει κόλαση! Υποχρεωτικά θα εμπλακεί η θρησκεία κι οι πεποιθήσεις καθενός μας και θα γίνουμε μύλος, προτείνω να το αποφύγουμε.

Στην πολιτική; Το αρκούντως γεμάτο στομάχι γεννά ιδέες, το παραφουσκωμένο τρυφηλότητα και το άδειο βία.

Οντως δε φαίνεται να υπάρχει κάτι στον ορίζοντα, υποθέτω ότι γίνονται ζυμώσεις, θα περιμένουμε κουβεντιάζοντας στη μικρή " Βουλή " μας!
Reply With Quote