View Single Post
  #8  
Παλιό 11-12-2009, 09:00
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΓΡΟΤΕΣ...ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!

υπάρχουν δύο ειδών αγρότες.
αυτοί που πραγματικά δουλεύουν απο το πρωι μεχρι το βράδυ και αυτοί που
πίνουν τσίπουρα όλοι μέρα με το navara παρκαρισμένο έξω απο το καφενείο.
δυστηχώς οι δεύτεροι είναι που κάνουν και κουμάντο,αφού έχουν όλο τον χρόνο για αμπελοφιλοσοφίες.
εγώ που είμαι όλη μέρα με τα ζώα πως να τρέξω??

να γίνει ένας συναιτερισμός (και όχι 500) δεν γίνετε με την καμία.έχουν φροντίσει για αυτό πολύ καλά το σύστημα.εδώ μια Δωδώνη στήσανε πριν κάτι χρονια οι κτηνοτρόφοι και την έφαγε σιγά σιγά η αγροτική τράπεζα,μαζί με τους εργατοπατέρες!


αν ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν,εγώ θα τους έλεγα πως δεν θέλω επιδοτήσεις,αρκεί όμως να μπορώ,να πουλήσω μόνος μου τα προιόντα μου.κάτι,που είναι πολυ διαδεδομένο στην ευρώπη.εδώ φυσικά απαγορεύεται....έ...να μην μπει και εδώ μεσάζοντας?? απο που θα βγάλουν αυτοί!
επίσης μου απαγορεύει να πάρω δεύτερο αγροτικό όχημα,ή να αναλάβω να διαπραγματευτώ την πώληση των προιόντων μου,αφού για να το κάνω,μου ζητά άδεια
κρεατέμπορα,που ειναι κλειστό επάγγελμα και θέλει κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ για την άδεια.χώρια που μου αποκλείει την αγορά,ακόμη και φορτηγού ψυγείου.

κατα τα άλλα,τα αρνάκια της περιοχής,που είναι πολύ νόστιμα,(λόγω ελευθέρας βοσκής) φεύγουν για της αγορές του μιλάνου και του μονάχου και πωλούνται με 12 έως 16 ευρώ το κιλό, και στην ντόπια αγορά της πόλης,πωλούνται αρνιά απο σκόπια και σερβία!..

και τέλος (για να μην σας κουράζω) δεν έχουν εφαρμόσει και την ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΗΣ.
ένας νόμος που υπάρχει σε όλες της χώρες της Ευρώπης,εκτός απο την ελλάδα και την πορτογαλία.(είμαστε μάγκες εμείς....)
ο νόμος αυτός,υποχρεώνει όσους έχουν αγροτεμάχια που δεν τα καλιεργούν (γιατί δεν είναι αγρότες) να τα νοικιάσουν σε αγρότες,ιδάλως θα φορολογούνται. και υπάρχει και φυσικά πλαφόν.δεν μπορεί ο καθένας να ζητάει όσα θέλει..
έτσι ακόμη και στην Ιταλία,δεν υπάρχει ούτε ένα στρέμα ακαλιέργητο!

εδώ φυσικά δεν παίζει κάτι τέτοιο,αφού ουσιαστικά μεγαλογαιοκτήμονες,είναι όλοι γιατροί-μεγαλοδικηγόροι και τσιφλικάδες,που κάνουν κουμάντο και ζητάν ότι θέλουν και για όσο χρόνο θέλουν.καμία προστασία για τον αγρότη και φυσικά χιλιάδες στρέματα ακαλιέργητα,αφού τα κρατάνε ψιλά τα ενοίκια,μήπως και βρούν κανένα θύμα.!!
κατα τα άλλα,τα σκόρδα απο την κίνα είναι γεγονός,τα φασολάκια απο το μπακλαντές επίσης και εμείς τα χωράφια τα έχουμε για να κυνηγάνε οι κυνηγοί μπεκάτσες!!
ελλάς το μεγαλείο σου.

τέλος να σας πω ότι και κάποιος προκομένος αγρότης να υπάρξει,τον τρώει η μαρμάγκα,αφού κανέναν εισαγωγέα δεν εξυπηρετεί.τι εννοώ...

ο tsompanis του φόρουμ,έχει μούρλα με τα ζώα γενικώς.και μάλιστα τα τελευταια 2 χρόνια,μαζί με άλλους 4 κτηνοτρόφους,είχαν την μεγαλύτερη γαλακτοπαραγωγή ποιοτικού γ'αλακτος,σε σχέση ζώου/ποσότητας.ακόμη και συχαρητήρια έπαιξαν απο την εταιρία γαλακτοπαραγωγής.

θέλησα λοιπόν να καταθέσω ένα σχέδιο στην Αγροτική Τράπεζα για την σωστή εκμετάλευση μιας ολόκληρης περιοχής που είναι εγκατελειμένη,,συνολικά 2.000 στρεμάτων.το ΄σχέδιο εκτός απο την παραγωγή προιόντων,είχε σκοπό και την διάδοση των ελληνικών ορεινών φυλών αιγοπροβάτων, σεμινάρια και τεχνογνωσία για τους καινούργιους,παραγωγή γαλακτοκομικων και φυσικά πολλά πολλά κέρδη.
δεν πήρα καμία απολύτως απάντηση για 5 μήνες(!!) μέχρι που με πήραν τηλέφωνο και το απορίψανε,λόγω οικονομικής κρίσης!
φυσικά στους επόμενους μήνες,με ενόχλησαν κάποιοι που τους λενε ΄΄στρατηγικούς επενδυτές'' και θέλησαν να συμετάσχουν με χρήμα(αφού οι ίδιοι δεν ξέρουν την τύφλα τους) στο σχέδιο,αλλά με όρους που ουσιαστικά με έκαναν υπάλληλό τους!
γεια σου ελλάδα με τα ωραία σου!!
Reply With Quote