View Single Post
  #2  
Παλιό 27-04-2010, 01:03
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Το ΠΙΣΤΕΥΩ των Χαρλεάδων

Να καταθέσω τη γνώμη μου.

Συμφωνώ, είναι πολύ όμορφες μηχανές, είναι μία ολόκληρη βιομηχανία στημένη πίσω από αυτές, έχουν μία κουλτούρα, αλλά είναι τελείως Αμερικάνικη, τελείως ξένη με την Ευρωπαϊκή, πόσο μάλλον με την Ελληνική. Ούτε οι μηχανές οι ίδιες είναι φτιαγμένες για να κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Έζησα κάποια εποχή στην Αμερική, την "ψώνισα" και γω με αυτές τις πανέμορφες μηχανές και ακόμη μου αρέσουν πολύ!

Είμαι ακόμη γραμμένος στα newsletter της Harley και κάθε βδομάδα που μου έρχονται με email, κάθομαι νοσταλγώντας και τα χαζεύω.

Σε κάθε χωριουδάκι της Αμερικής έχουν το κατάστημά τους (εγώ "χανόμουν" σ' αυτό) και ήταν πολύ μεγάλη η ευχαρίστησή μου να κάθομαι με τις ώρες να χαζεύω την πραμάτεια που εμπορεύονταν. Ακόμη έχω του κουτιού μπότες με εγγύηση για 60.000 μίλια. Για μπαντάνες, t-shirts, μπιχλιμπίδια, ένα σωρό.

Δεν "κολάνε" όμως στον Έλληνα, δεν έχουν καμμία σχέση με την Ελλάδα και ο μιμιτισμός δεν μου αρέσει καθόλου. Να κυκλοφοράω στο κέντρο τώρα ή στο απόκεντρο με καουμπόικο καπέλλο και κρόσια;;; Ή να έχω μουστάκι και αμάνικο φανελάκι σαν τον Paul Teutul του Orange County

Καλώς ή κακώς, η μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα έχει συνδεθεί με τους πρώτους μεροκαματιάρηδες που την έχτισαν μετά την Κατοχή κουβαλώντας τα πάντα με R12, κάνοντας φουρκόνια τα R75 και οι κυριλέδες αργότερα είχανε τρίκυκλα R25 και R51. Βγάλανε και κακό όνομα αυτοί οι μηχανόβιοι τότε γιατί έβγαζαν το μεροκάματο με αγώγια, χωρίς να έχουν άδειες γι αυτήν τη δουλειά.

Αν θέλω να βρώ πιστεύω και θεούς, έχω ένα σωρό πράματα εδώ στην Ελλάδα.

Είναι ωραίες μηχανές, ψώνιο, κατανοώ πλήρως τους οπαδούς τους και κάποια μέρα με βλέπω να έχω και μία τέτοια, για να φχαριστιέμαι τις βόλτες μου και να ακούω τον υπέροχο ήχο τους!
Reply With Quote