View Single Post
  #27  
Παλιό 25-08-2009, 11:56
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Βάζετε το παιδί σας πάνω στη μηχανή;

έχω ένα γιο όπως κάποιοι ξέρετε και είναι 16 μηνών - έχει ήδη ανέβει μερικές φορές με τη μηχανή στο σταντ αλλά και μια φορά για να κινηθούμε 5 μέτρα (από την είσοδο του γκαράζ μέχρι το σημείο που την βάζω) και μόνο για να μην τον φοβίζει

δεν ξέρω ποια είναι η σωστή ηλικία (και αν υπάρχει "σωστή"), αλλά σίγουρα προσέχουμε τα εξής:

1) πλήρης εξοπλισμός για κεφάλι ειδικά

2) ΠΙΣΩ όχι μπροστά (άρα σε ηλικία που ΦΤΑΝΕΙ μαρσπιέ) - άκου μπροστά! τι "έλεγχο" έχεις δηλαδή; τι ΑΚΡΙΒΩΣ μπορείς να ελέγξεις και να κάνεις;

3) 10πλάσια προσοχή και μισή ταχύτητα από το κανονικό

...τώρα η ΓΝΩΜΗ μου περί ηλικίας, πέρα από το τι ορίζει το #2 που γράφω παραπάνω, δεν είμαι υπερ των ηλικιών 16-18 αλλά πιο πίσω... γιατί;

βγάζεις νόμιμο δίπλωμα στα 16 έτσι δεν είναι; άρα έχεις φίλους και συμμαθητές που τότε θα έχουν και μηχανάκι... θα τύχει

εγώ θέλω μέχρι τότε (αν ο ΙΔΙΟΣ δεν είναι αυτός που θα το έχει το μηχανάκι) θέλω ΗΔΗ να ξέρει πως να δρα και να αντιδρά πάνω σε μηχανή

16 είναι ήδη αργά... το καλύτερο είναι να έχει την γνώση που δεν είχα εγώ, ακόμα και στα 12... υπάρχουν ειδικά μικρά και αργά μηχανάκια που μπορεί να μάθει όταν το μυαλό είναι ακόμα σούπερ-σφουγγάρι πράγματα

το θέμα δεν είναι να βάλουμε τα παιδιά μας σε γυάλα γιατί απλά θα βγουν θέλουμε δεν θέλουμε κάποια στιγμή από αυτή... το θέμα είναι ΟΤΑΝ βγούνε (και δεν θα είναι υποχρεωτικά κάτω από το βλέμμα μας... ξυπνήστε, θυμηθείτε εσάς) να έχουν ΗΔΗ απορρίψει τις βλακείες και ΗΔΗ να ξέρουν και να ΘΕΛΟΥΝ (και να ΑΠΑΙΤΟΥΝ) το σωστό... όχι επειδή το λέμε εμείς, αλλά επειδή τους είναι πια βίωμα

αυτό δεν ισχύει μόνο για τις μηχανές αλλά και ένα σωρό άλλα πράγματα
Reply With Quote