View Single Post
  #1  
Παλιό 05-01-2013, 17:52
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή ....πολλές μηχανές δεν έχουν καθρέφτες!

Σήμερα το πρωί κινούμενος από το σπίτι μου προς το ιατρείο, κατηφορίζοντας τη Φορμίωνος, είχα μπροστά μου ένα σκούτερ που κινούταν σχετικά αργά. Ο τύπος δεν είχε καθρέφτες και δε μπορούσα και να τον προσπεράσω διότι πήγαινε αριστερά δεξιά. Και φυσικά που να δει ότι κάποιος θέλει να περάσει και να κρατηθεί δεξιά!

Μου τη δίνει αφάνταστα όταν βλέπω μηχανές χωρίς καθρέφτες! Πόσο ασφαλείς νιώθουν όλοι αυτοί όταν δε γνωρίζουν τι γίνεται πίσω τους;! Κι εγώ τι φταίω να προσπαθώ να μυρίσω τα νύχια μου τι θα κάνει κάθε φορά ο προπορευόμενος παπάρας που θέλω να προσπεράσω;!

Είναι απαράδεκτο! Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε στα πλαίσια των ελέγχων από τη τροχαία να πέφτουν πρόστιμα και σε όσους έχουν αφαιρέσει τους καθρέφτες!

Και για να προλάβω όσους εδώ μέσα πουν ότι αυτά τα κάνουν μόνο όσοι έχουν παπιά, σκούτερ ή κάγκουρες, θα πω ότι έχω ακούσει από συμφορουμίτη ότι δε χρειάζεται τους καθρέφτες στην Αθήνα διότι δεν τον προσπερνάει κανείς! Ελεος!

Προσωπικά όταν οδηγώ τη μηχανή ή το αυτοκίνητο ο χρόνος μου είναι μοιρασμένος παρακολουθώντας την κίνηση προς όλες τις κατευθύνσεις! Πάντα υπάρχει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιό γρήγορα από μένα! Γιατί να κινδυνεύσουμε κι οι δύο από δική μου μαlακία!; Θεωρώ αντικοινωνικό να μην ενδιαφέρει κάποιους το τι συμβαίνει πίσω τους όταν χρησιμοποιούν τους δρόμους!
Reply With Quote