View Single Post
  #7  
Παλιό 02-01-2009, 11:16
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Μάθετε το παιδί σας να μη διαχωρίζει χρώματα και λαούς

Για να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ............ (φιλικά πάντα)

Ποια ανεκτικότητα στην διαφορετικότητα, εδώ εμείς σαν λαός τρωγόμαστε από μόνοι μας όταν δεν υπάρχει καν λόγος. Αν δούμε κάποιον να προοδεύει μας πιάνει μνησικακία και θέλουμε να του βγάλουμε τα μάτια και να πάρουμε εμείς την θέση του.

Ψέματα ? Αν παρατηρήσει κανείς την ιστορία μας υπάρχουν συνεχώς τέτοια παραδείγματα. Αυτό υπήρχε σε εμας ακόμα από τα Ομηρικά έπη (βλέπε Αίαντα που του έφαγε τα λάφυρα ο Οδυσέας).

Από την άλλη αυτό μας βοήθησε επί Τουρκοκρατίας (στην Μάνη δεν πάτησε κανείς Τούρκος γιατί ήδη η Μανιάτες τρώγονταν από μόνοι τους , που να μπλέξουν και οι Τούρκοι μέσα, γιαυτό έβαλαν τον Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη που είχε τα πιο πολλά ντουφέκια να μαζεύει τους φόρους και να τους παραδίδει σε αυτούς)

Καταλήγω .... η διαφορετικότητα μας μάρανε ? Προσωπική άποψη κανείς δεν δίνει σημασία στον διαφορετικό, δίνει σημασία στον πλούσιο , τον φημισμένο, αυτόν που έχει δόξα, (ακόμα και αν είναι διαφορετικός)και γιατί ? γιατί θέλει να του μοιάσει ή να τον καθαιρέσει από τον βάθρο του και να πάρει την θέση του. Τυχαίο είναι αυτό που λένε ότι ¨η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της" ?, ότι στο εξωτερικό που επικρατούν άλλες συνήθειες διαπρέπουν Έλληνες επιστήμονες ενώ όταν είναι εδώ δεν τους αφήνουν να αγιάσουν ?
Μάλλον αυτοί οι διαφορετικοί μπαίνουν σε ένα δύσκολο ανταγωνιστικό περιβάλλον που σφάζει με το βαμβάκι και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, ο Έλληνας θα τους χρησιμοποιήσει όταν τους έχει ανάγκη και θα τους περιθωριοποιήσει όταν δεν θα τους χρειάζεται ......έτσι απλά. ΤΟ παιδί μου μαθαίνει στο σχολείο (γυμνάσιο) ποιοι είναι οι διαφορετικοί για να μην του πάρουν το χαρτζηλίκη ή το κινητό και οργανώνεται με τους παλιούς συμμαθητές του από το Δημοτικό για να μην μπορούν να τους πειράξουν. Τι να του πώ εγώ για κατανόηση ?

Ελπίζω να σας μπρίζωσα έτσι για να ανάψουν τα αίματα λίγο γιατί είχε πέσει πολύ συγκατάβαση κάτι που κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα μας.....

Κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου είπαμε , θα παρακολουθήσω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας αλλά παρακαλώ "μην πυροβολείτε τον πιανίστα".....
Reply With Quote