View Single Post
  #1  
Παλιό 10-04-2011, 17:15
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Φορολογική Δήλωση της Μηχανής

Καλησπέρα σας,

ήρθε η ώρα της φορολογικής μου δήλωσης και μόλις διαπύστωσα ένα "λάθος-παράλειψη-αγνοια νόμου".

Από το 2004 ήμουν μόνιμος κάτοικος Γερμανίας. Τον Απρίλιο του 2007 αγόρασα από Γερμανία μια μεταχειρισμένη F650GS την οποία και εκτελώνισα κανονικά στην Ελλάδα στις 20 Απριλίου του 2007. Εγώ παρέμεινα στη Γερμανία. Η μηχανή εκτελωνίστηκε, βγήκαν ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ πινακίδες, πλήρωνα και πληρώνω στο όνομά μου κανονικά τελη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα.
Στην ελληνική φορολογική δήλωση όμως που συμπλήρωνα ακόμα και τα χρόνια που ημουν Γερμανία ΔΕΝ είχα δηλώσει ούτε την αγορά της μηχανής. για το 2007, ούτε και για την κατοχή της μηχανής για το 2008 και για το 2009. Ο λόγος; Εδώ είναι αυτό που έγραψα στην αρχή: "λαθος-παράλειψη".
Το 2008 λοιπόν, ένα χρόνο μετά την αγορά και τον εκτελωνισμό της μηχανής έρχομαι και εγώ πλέον ΜΟΝΙΜΑ στην Ελλάδα. Όλο αυτό το διάστημα, τη μηχανή, που ήταν στο όνομά μου, την κυκλοφορούσε ο αδερφός μου. Τον Οκτώβριο του 2010 μου την έδωσε-παραχώρησε. Και τότε, θυμήθηκαμε-διαπυστώσαμε ότι ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΝ μεταβίβαση αφού ούτως ή αλλως τόσο καιρό (3.5 χρόνια) που την οδηγούσε ο ίδιος, τόσο η άδεια, τα τέλη κυκλοφορίας και το ασφάλιστρο ήταν στο όνομά μου.
Οπότε σκέφτηκα ότι πρέπει; να τη δηλώσω εγώ τώρα στη φορολογική μου δήλωση...
Πρέπει όμως; Με τη ημερομηνία αγοράς;
Λογιστές του φόρουμ περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας!
Reply With Quote