View Single Post
  #73  
Παλιό 02-03-2013, 02:16
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικότατο το βρίσκω. Τις πρώτες φορές που μπήκα στη Υμηττού ξαφνιάστηκα σε κάποια σημεία που ενώ είχα ανοίξει αρκετά στις ευθείες είδα καμπές, κάποιες σχετικά κλειστές, κάτι που δεν είχα συνηθίσει στην Αττική Οδό προς Ελευσίνα. Τα όρια δε φτιάχτηκαν με βάση μόνο εμένα ή εσένα. Ούτε με βάση το GSXR 1000. Ρίχτε και μια ματιά ποιός κυκλοφορεί γύρω μας. Θέλει κανένας να μπει περιφερειακή Υμηττού την ώρα που θα ξαμολύσω μέσα τη μάνα μου με το Atos και θα της πω "πήγαινε με 120 παντού,κρατάει" ?


Για να καταλάβω δηλαδή....
Αν είμαι κουρασμένος, ή αν το αυτοκίνητό μου είναι χρέπι, ή αν πήρα το δίπλωμα χθες και κινούμαι στην ΕΟ με όριο 120, θα πρέπει να πηγαίνω με 120? Με υποχρεώνει κανείς να πηγαίνω πάντα με το ανώτατο όριο? Διδάσκεται πουθενά κάτι τέτοιο και το έχασα?

Η "Χ" μαμά με το άτος, το ματίζ κλπ, ας πάει όσο θέλει -αρκεί να πηγαίνει δεξιά.
Αν υπάρχει όριο 100 και κάποιος αισθάνεται άνετα με 60, ας πάει με 60, αλλά πάντα δεξία....
Όταν όμως υπάρχει όριο 60 σε ένα δρόμο που κινείσαι άνετα με 90+ (χωρίς κανένα μα κανένα κίνδυνο) και αποτελεί και ποινικό αδίκημα (όχι κυριολεκτικά, αλλά σε επίπεδο προστίμου και μήνες χωρίς δίπλωμα....) η υπέρβασή του, τότε είναι έγκλημα εκ μέρους της πολιτείας και εναντίον των πολιτών.
Reply With Quote