View Single Post
  #74  
Παλιό 02-03-2013, 16:31
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβω δηλαδή....
Αν είμαι κουρασμένος, ή αν το αυτοκίνητό μου είναι χρέπι, ή αν πήρα το δίπλωμα χθες και κινούμαι στην ΕΟ με όριο 120, θα πρέπει να πηγαίνω με 120? Με υποχρεώνει κανείς να πηγαίνω πάντα με το ανώτατο όριο? Διδάσκεται πουθενά κάτι τέτοιο και το έχασα?

Η "Χ" μαμά με το άτος, το ματίζ κλπ, ας πάει όσο θέλει -αρκεί να πηγαίνει δεξιά.
Αν υπάρχει όριο 100 και κάποιος αισθάνεται άνετα με 60, ας πάει με 60, αλλά πάντα δεξία....
Όταν όμως υπάρχει όριο 60 σε ένα δρόμο που κινείσαι άνετα με 90+ (χωρίς κανένα μα κανένα κίνδυνο) και αποτελεί και ποινικό αδίκημα (όχι κυριολεκτικά, αλλά σε επίπεδο προστίμου και μήνες χωρίς δίπλωμα....) η υπέρβασή του, τότε είναι έγκλημα εκ μέρους της πολιτείας και εναντίον των πολιτών.
Το ζήτημα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι ικανοί να κρίνουν πότε ΔΕΝ πρέπει να πηγαίνουν στο όριο ταχύτητας. "Αφού έχει όριο 100, μπορώ να πάω και με 130 άνετα". "Τί, είμαι εγώ άσχετος?" "Τί έγινε ρε, με πέρασε αυτός με τη BMW, και θα το ανεχτώ? Γι'αυτό θα πληρώνω δόσεις για το "εργαλείο" και τα 150 άλογα έως το 2025?"
Ελάχιστοι ρυθμίζουν την κίνησή τους σύμφωνα με το τί οδηγούν, την εμπειρία τους, το δρόμο και την κίνηση.Πιστεύω ακράδαντα ότι εάν αύριο το πρωί η ΑΟ έβαζε όριο τα 160 χλμ, ελάχιστοι από αυτούς που θα μπαίνανε θα έβγαιναν (οδηγώντας).
Reply With Quote