View Single Post
  #51  
Παλιό 06-04-2010, 10:28
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική ασφάλιση Μοτοσυκλέτας (κ όχι μόνον)

Οντως οι περισσοτεροι πελατες ψαχνουν για φτηνο ασφαλιστηριο ,
η δικη μου γνωμη ... καλα κανουν . Προκειται για ενα 6μηνο , το οποιο περναει γρηγορα και ολα αλλαζουν .Δεν επενδυεις καπου . Δεν εξαρταται κανεις απο ενα 6 μηνο .
Οποιος ενδιαφερεται για πραγματικη ασφαλιση , θα πληρωσει ... και θα πληρωσει αδρα .
Εγω προσωπικα δεν πουλαω φτηνα ασφαλιστηρια ,γιατι δεν εχω , αλλα παρατηρησα ποσοι πελατες 'χαθηκαν' μολις επελεξα να δουλεψω με μια εταιρια , πιο σοβαρη , παρα με 10 στο συνολο για να υπαρχει φθηνοτερο ασφαλιστρο σε ολα τα ειδη , π.χ. φθηνο μηχανακι , η διαφορα ηταν στα 25 € το εξαμηνο στα 50 cc !!!

Δεν με ενδιεφερε, οι τιμες θα γινουν ιδιες και οι ασφαλιστικες θα ειναι 5-7 στο συνολο τους σε 3 χρονια και εγω θα ειμαι σιγουρος . Ετσι και λοιπον γινεται , επιστρεφουν οσοι εμπιστευτηκαν ενα φτηνο ασφαλιστρο , γιατι απλα δεν ειχαν που να πανε και εχασαν την εμπιστοσυνη τους πια στο 'φθηνο ' .
Αυτα για το φθηνο ~

ο ασφαλιστης ...
μεγαλο θεμα ... δεν υπαρχει ασφαλιστης που να μην γνωριζει οτι η εταιρια του εχει προβλημα , ή πρακτορας που να μην γνωριζει ποιες εταιριες ειναι στα προθυρα . Σ' αυτη την περιπτωση οι επιλογες ειναι 2... ειτε δουλευεις περισοτερο για 2-3 μηνες και αλλαζεις την εταιρια που βαζεις την παραγωγη σου , ειτε αναμενεις να κανει το μπαμ και καιγεσαι να αλλαξεις τα συμβολαια σου .
ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ θα μου πεις ??? Γιατι η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια !!!
εχω μαρτυριες απειρες ... οι οποιες λενε πως 2 μηνες πριν κλεισει η ΑΣΠΙΔΑ , στελεχος , σοβαρο και ισχυρο , επειθε αποκλειστικους πρακτορες και ασφαλιστες να μεινουν στην εταιρια , να βοηθησουν την κατασταση , να μην παρουν παραγωγη ... και το ιδιο ΛΑΜΟΓΙΟ μοιραζε ηδη την παραγωγη του σε αλλες εταιριες!!!

Δεν βρισκεται ακρη και λυπαμαι που το λεω ... το γιατι ειναι ενα δυσκολο ζητημα , αλλα οπως ειπαμε η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια ... και σαν ασφαλιστης - πρακτορας , ελπιζω η αγορα σε 5 χρονια max να ειναι κατακλυσμενη απο επαγγελματιες και οχι λαμογια του τυπου οτι αρπαξει ο κ...ς μας !!

Ο φιλος Νοτης ειναι τρομερα ενημερωμενος και πιθανον παθων !!!
Νοτη ... ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ??? Δυστυχως δεν ειναι ολοι οι πελατες σαν εσενα ... θελουν το φθηνο ... εστω και αν αυτο σημαινει 5 € !
Ναι τα συμβολαια ειναι γεματα παγιδες , αλλα ειναι και πολυ ξεκαθαρα ... πολλες φορες δεν αναγραφουν τις συμφωνημενες απαλλαγες ... ειναι υποχρεωμενος ο ασφαλιστης να τις αναφερει στον πελατη ... αλλα τι λεω ... ??? θα χασει ενα συμβολαιο γιατι ανεφερε οτι υπαρχει απαλλαγη ??? Εντιμος ποτε ... κατα 20 - 30 - 200 € πλουσιοτερος ναι ... αλλα για λιγο ... οταν και αν επελθει ο κινδυνος και αναφερθει η απαλλαγη εκ των υστερων , ουτως ή αλλως το συγκεκριμενο συμβολαιο ... ειναι ενα χαμενο συμβολαιο ... αλλα ποιος να το καταλαβει αυτο ... ο αρπακολας ???

Μαθετε να ζητατε λεπτομερειες ... αν δεν γνωριζουν την απαντηση , που λογικο ειναι , απαιτηστε να την μαθουν . φροντιστε να ειστε ενημερωμενοι για τα ζωικα, συνταξιοδοτικα και επενδυτικα προγραμματα ... υπαρχουν internetikes σελιδουλες που τα λενε ΟΛΑ χαρτι και καλαμαρι ...!!!
ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ !!!
δεν ειναι μονο οι ασφαλιστες παπ...ς , ειναι και το ασφαλιστικο κοινο ... το οποιο αποτελειται απο θυματα

Εκπτωση ...
υπαρχει φιλε Δημητρη (καλως ορισες στο ομορφο forum μας ), οπως υπαρχει και bonus malus , το οποιο ξεκιναει απο τα χαμηλα , ενω επρεπε να συμβαινει το αντιθετο (απο το δεκα στο 1 ), αλλα πως να λειτουργησει ??? υπαρχει η standar 5-10 % που αργα και σταθερα μειωνεται με τα 6 μηνα , αλλα υπαρχουν και οι υπολοιπες , ομαδικη , οικογενειακη (αλλο αφμ) , εκπτωση λογω ζωικου ή πυρασφαλιστηριου...


Αυτα και αλλα πολλα ...
Reply With Quote