View Single Post
  #1  
Παλιό 04-11-2012, 23:20
KostasGSA Ο/Η KostasGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Athens
Μoto: ΧΤ1200Ζ Super Tenere
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Ψαχνοντας για GS : F800 , 1150 Adv. ή 1200 Adv. ?

Τον τελευταιο καιρο,αφου εμεινα χωρις μηχανη μονο και μονο για να μαζεψω κανα ψιλο για να παρω BMW,ειχα καταληξει σε 1200 Adventure.
Διαβαζοντας ομως το φορουμ και ακουγοντας διαφορα απο φιλους μηχανοβιους,BMWακηδες και μη,για ζημιες και διαφορα ευτραπελα που δε δικαιολογουνται κατ'εμε σε μοτο που υποτιθεται οτι φημιζεται για την αξιοπιστια της (Unstoppable γαρ...) και κοστιζει ενα σκασμο λεφτα,αρχισα να το ξανασκεφτομαι...Υπαρχουν πολλοι που μου λενε οτι το 1150 ηταν και ειναι "σκυλι",δε βγαζει χαζες ζημιες,ειναι γενικα πιο αξιοπιστο και παρολο που εχει πολυ λιγοτερα γκαζια,ταξιδευει το ιδιο ανετα με ενα 1200 (αυτο που θελω δηλαδη...) και εχει εφαμιλλη συμπεριφορα.
Θα ηθελα,αν μπορουσαν οι ειδικοι του φορουμ,ποσο μαλλον αυτοι που εχουν περασει απο το παλαιοτερο μοντελο στο καινουριο ή το αντιθετο,να μου πουν τη γνωμη τους.

Επισης,φοβουμενος ακομη και για το 1150,αλλα κυριως λογω της παλαιοτητας του μοντελο (δυστυχως δειχνει τα χρονια του),εχω αρχισει και γλυκοκοιταζω το F800 GS. Πιστευω οτι θα μου δωσει τα γκαζια που ειχα και με το TDM (δε ζηταω κατι παραπανω) και οτι απο τα τρια που αναφερω στον τιτλο ειναι το πιο αξιοπιστο. Προσφερει ομως την ιδια ανεση στο ταξιδι οπως ενα 1200 ή 1150 ? Ειναι οντως πιο αξιοπιστο?
Βλεπετε,αυτο που με απασχολει ειναι η αξιοπιστια,καθως δε θα ηθελα ποτε να ταξιδεψω με καποια μοτο και να μεινω στη μεση του πουθενα,ποσο μαλιστα με μια μοτο που σε μια βλαβη θα θελει διαγνωστικο ή οπωσδηποτε επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο!

Δεκτη ειναι καθε αποψη σας,θα ηθελα να ακουσω οσο το δυνατον περισσοτερες απο κατοχους ενος εκ των τριων.
Reply With Quote