Θέμα: ΣΕΛΑ F800GS
View Single Post
  #63  
Παλιό 13-07-2012, 13:25
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΛΑ F800GS

Εγώ υπέφερα σε τέτοιο βαθμό με την μαμά σέλα που πήγα να την αλλάξω σε εδώ κατάστημα bmw, με την comfort.

Όταν μου είπαν πόσα θέλουν εδώ και έμαθα ότι το γερμανικό ιντερνετομάγαζο θέλει 50 ευρώ φτηνότερα έκανα ιστορία εδώ, έγραψα Γερμανία στην BMW και τους τα 'ψαλα γιατί όχι μόνο κάνανε την πατατιά που την κάνανε με τη σέλα, μας δαγκώνουνε και στην τιμή της αντικατάστασης της αντί να κάνουν πρόγραμμα απόσυρσης της και με παραπέμψανε στην εδώ αντιπροσωπεία που με πήρε ένας τύπος και μου έλεγε κουρ@δες για ώρες προσπαθώντας να με πείσει ότι εγώ φταίω και ο κόλος μου και όχι η σέλα που όλος ο κόσμος λέει ότι είναι όργανο βασανιστηρίων.

Για να μην πολυλογάμε:

Είμαι 172 ύψος και 75 κιλά. Δοκίμασα να μετατρέψω την μαμά σέλα αφαιρώντας υλικό και φαρδαίνοντας έτσι την θέση του συνεπιβάτη. Πρόσθεσα και ένα φύλο έξτρα υλικό μόνο στη θέση του επιβάτη. Παραπάν έτσι και αλλιώς δεν σου επιτρέπει το μαμά κάλυμα. Η κατάσταση βελτιώθηκε κατά πολύ αλλά σέλα για ταξίδι που να βγάζει 200 χιλιόμετρα χωρίς στάση δεν είχα.

Φίλος με 800 gs έψαξε την μετατροπή στο γνωστό μαγαζί. Δεν εμεινε ικονοποιημένος ειδικά με τα λεφτά που έδωσε και το επίπεδο της ραφής. Την έδωσε και πήρε από έξω την comfort. Είναι ψηλότερος από εμένα και του βγήκε λάθος αφού το "σκαλί" δεν τον άφηνε να κάτσει όσο πίσω ήθελε οπότε πήρε αμερικάνικη μοντιφιά από νετ.

Τελικά την comfort του την αγόρασα εγώ. Αρχικά απαγοητεύτηκα γιατί πάλι καθόμουν στο εμπρός στενό κομμάτι της και είχα τα ίδια. Έβαλα barbacks της SW motech και με την θέση οδήγησης πιο πίσω γενικά στη μηχανή ήρθε το πράμα και ίσιωσε εντελώς. Κάθομαι στο φαρδύ τμήμα της σέλας και δεν έχω βάρος στους καρπούς ή τους ώμους.

Ψάχτε το ανάλογα. Για ψηλούς ίσως βολεύουν οι ψηλές τούρατεκ.
Υπάρχει και η λύση των έξτρα πρόσθετων Airhawk.

Γενικά η προσπάθειες μου για μετατροπή της μαμά σέλας μου έμαθαν ότι αν δεν αλλάξεις όλο το αφρώδες δεν κάνεις τίποτα τρομερό, γιατί και τζελ να βάλεις και αφρώδες στο υπάρχον, η σέλα είναι πολύ στενή για να στηρίξει τα μαλακά σου μόρια. Χαρακτηριστικό είναι ότι αν δεις προσεκτικά από κάτω την comfort έχουν προσθέσει στο μαμά καλούπι έξτρα επεκτάσεις στο πλάι για να φαρδύνει η σέλα οι οποίες μάλιστα είναι και από ξεχωριστό σκληρότερο γαλάζιο υλικό.

Ανακεφαλαιώνοντας: Η λύση είναι comfort αλλά αν φτάνεις να κάτσεις στο φαρδύ κομάτι.
Ελπίζω να βοήθησα.
Reply With Quote