View Single Post
  #23  
Παλιό 13-08-2013, 00:45
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: μας λένε κι εκβιαστές....

Δεν υπάρχει οικονομική σχέση γιατρού - ασθενή Σταύρο. Οι βασικές παροχές καλύπτονται από τα ασφαλιστικά ταμεία. Αν ο ασθενής θελήσει κάτι περισσότερο, πχ κεραμικά αγκιστρα, θα τα πληρώσει ο ίδιος με ιδιωτικό συμφωνητικό.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να φτιάξω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που να εξασφαλίζει εμένα οικονομικά και τον ασθενή μου ότι θα λάβει την καλύτερη δυνατή για την περίπτωση του θεραπεία. Δεν το έκανα ποτέ σκεπτόμενος ότι μάλλον θα με κοιτούσαν σαν τον ΕΤ τον εξωγήινο.
Επίσης για να λειτουργήσει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να υπάρχουν κι επιτροπές πραγματογνώμονες ώστε κι οι ασθενείς να μπορούν να βρουν το δίκιο τους σε περίπτωση λάθους εκ μέρους μου. Ξαναλέω όμως, είμαστε ελληναρες, σίγουρα θα βρισκομασταν συχνά πυκνά σε δικαστήρια κατηγορουμενοι.από κακόβουλους ασθενείς - πελάτες. Δεν έχουμε την κουλτούρα για να λειτουργήσει σωστά ένα τέτοιο σύστημα.
Πριν χρόνια απ' όσο ξέρω είχε συζητηθεί το θέμα στον οδοντιατρικό σύλλογο ώστε να φτιαχτεί ένα πρότυπο ιδιωτικό συμφωνητικό. Η ιδέα απορρίφθηκε θεωρώντας ότι θα γίνουμε οι καλύτεροι πελάτες των δικηγόρων, κι ίσως δεν είχαν κι άδικο.

Για να το συνδέσω και με τα μνημόνια, στη Γερμανία φίλε γίνεται το ακριβώς αντίθετο από αυτά που ζητούν να εφαρμοστούν εδώ. Στο δικό μου επάγγελμα έχουν καθορίζει ότι μια περιοχή με ας πούμε 20.000 κατοίκους επιτρέπεται να έχει λέω γω 4 ορθοδοντικους, πέμπτος δε θα πάει, είναι το λεγόμενο quote . Οι τιμές είναι επίσης καθορισμένες από τα ταμεία, οπότε δεν υφίσταται αθέμιτος ανταγωνισμός ή σκότωμα τιμών. Το ιατρείο μου θα γεμίσει επειδή είμαι καλός και με προτιμούν κι όχι επειδή είμαι ο φθηνότερος.
Τα είχα γράψει κι εδώ πριν πολύ καιρό και τώρα τελευταία πάλι σε ένα νήμα.....με τόσα λεφτά που έχουν σπσταληθει θα μπορούσαμε να είχαμε πραγματικά δωρεάν πρωτοβάθμια περιθαλψη με όλα ρα συμβαλλόμενα μέρη απόλυτα ικανοποιημένα.


_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!
Reply With Quote