View Single Post
  #50  
Παλιό 05-09-2009, 06:59
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Μαμά μπαταρία με υγρά. Από 2000 έως 2005. Αλλάχτηκε γιατί τα κρύα πρωινά του χειμώνα, κατά την πρώτη μιζιά μου πέταγε έξω το ABS. (η μοτοσυκλέτα βέβαια έπαιρνε μπροστά χωρίς κομπασμούς κτλ)

Επειδή τα υγρά και ο έλεγχός τους ήταν μια πικρή ιστορία, αποφάσισα να βάλω μία με gel αλλά όχι BMW.

Βρήκα σε κάποιον μια Ιταλική Fiamm και την έβαλα. Έζησε δύο χρόνια ακριβώς και μου παρουσίαζε αρκετά συχνά (το χειμώνα μόνιμα) το πρόβλημα με το ABS που είχα όταν άρχισε να "τελειώνει" η μαμά μπαταρία.

Παραμονή πρωτοχρονιάς για το 2008, με αφήνει εντελώς. Μόνο το κόμπλερ της μίζας ακουγόταν όταν πατούσα το κουμπί.

Στις 2 Γενάρη του '08 που άνοιξε η BMW, πήρα από το Motion&Style μια μαμά με gel (την γνωστή BMW Exide) στα 19Αh (από 14 που ήταν η μαμά και η Fiamm που έβαλα μετά)

Έχουμε Σεπτέμβριο 2009 (21 μήνες δηλαδή) κι η μπαταρία είναι μια χαρά, χωρίς φορτιστές, χωρίς τίποτα. Βέβαια... 19Ah είναι αυτά!!!

Επίσης να πω πως το μεγαλύτερο διάστημα που έμεινε ακίνητη η μοτό, ήταν τον Αύγουστο του '08 που ήταν η μοναδική φορά που δεν την πήρα μαζί μου στις διακοπές, λόγω ότι είχαμε νεογέννητο τον γιο μας κι η γυναίκα μου φοβόταν να οδηγήσει μέχρι το χωριό χωρίς να είναι δίπλα του να τον προσέχει. Κι έτσι πήγαμε όλοι με το αυτοκίνητο.
Μετά από 15 μέρες, πήρε με την πρώτη μιζιά.

ΥΓ: Στο Motion&Style μου είπαν πως η BMW δίνει 2 χρόνια εγγύηση για τις μπαταρίες.

Last edited by ALX; 05-09-2009 at 07:02.
Reply With Quote