View Single Post
  #527  
Παλιό 10-10-2012, 13:45
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από astegos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ παίδες έχω ξενερώσει με την τακτική της εταιρείας κάθε 2 χρόνια να αλλάζει το μοντέλο. το 2009 πήρα το gs και τώρα είναι 2 μοντέλα παλιό!!!!!!!!!!!!!!!!
αξία μεταπώλησης = η μισή της αρχικής αξίας αγοράς σε 3 χρόνια μόνο!!
να πάνε να χεστούνε οι γερμαναράδες, εγώ δεν θα έδινα τώρα 20000€ για ένα μοντέλο που θα έχει σίγουρα προβλήματα. θα περίμενα μια 2ετία για να πέσει η τιμή του, να βγάλει τα προβλήματά του και θα έβλεπα τότε άν αξίζει η αγορά του.
καλή η οδηγική συμπεριφορά αλλά όταν σου δίνω κυρία BMW ένα σάκο λεφτά απαιτώ να με προστατεύσεις και όχι να καταντήσεις χειρότερη και από τους Γιαπωνέζους.
Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις την αγορά γύρω σου.
Δεν κάνει η BMW έτσι και εννοώ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να μην κάνει έτσι.
Φυσικά δεν έχεις καμία GS "δυο μοντέλα πιο παλιά".

Δηλαδή αυτοί που ασχολούνται με τα (Ιαπωνικά ειδικά) supersport που αλλάζει κωδικό (Κ5 Κ6 Κ2045345) επειδή... άλλαξε βίδες και ελάφρηνε 37.5 γραμμάρια και άλλαξαν και το χάρτη (τον επίσημο γιατί τον ανεπίσημο τον αλλάζουν όλοι) και βγάζει 3 άλογα παραπάνω; Αυτοί τι να πουν;

Η BMW R1200GS είναι χοντρικά η ίδια από το 2004. 9 χρόνια μέχρι να βγει στην αγορά το υδρόψυκτο.

Από το 2004 έχει φάει δυο ελαφρώς πιο χοντρά "revision" (*) και 2-3 μικρότερα updates, που όμως είναι απειροελάχιστες οι διαφορές. Αυτό δείχνει σεβασμό στον πελάτη, βελτιώνω τα στραβά που βρίσκω, δεν προσβάλω όμως και όσους είχαν ήδη. ΚΑΝΟΝΙΚΑ (άλλο με τον υπαρκαταναλωτισμό και την υπερβολική κάποιων άνεση στην τσέπη) ένας με του 2006 πχ. δεν έχει και σοβαρή δικαιολογία να το δώσει να πάρει ένα του 2009. Άλλο ότι έχουμε δει κάποιον με του 11 να θέλει του 12! Πρόβλημα του.

Ακόμα και τώρα με το 2013 μοντέλο, απλά είναι τόσο "refined" όσα μας χάλαγαν πριν, που είναι που το θέλουμε όσοι το θέλουμε. Επίσης μοιραία κάποια πράγματα που δεν μπορούσαν να γίνουν σε ενδιάμεσες ανανεώσεις εδώ έγιναν. Αυτό δεν κάνει χάλια ότι υπήρχε πριν. Εξάλλου ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ είναι αυτό που έχει 170 χιλιάδες πωλήσεις.

* Από το πρώτο μοντέλο του 2004, στην αρχή έγινε μια ανανέωση το 2008 (4 χρόνια μετά δηλαδή!), με ένα μικρό facelift και 5 άλογα παραπάνω (κόφτης 500 στροφές πιο πάνω) και 1-2 διαφορούλες. Μετά έγινε μια ακόμα το 2012 (ή 11?) που πήρε άλλα 5 άλογα (και άλλες 500 στροφές πιο πάνω κόφτης και άλλη συμπίεση και δυο εκκεντροφόροι βαλβίδων). Ενδιάμεσα με μικρότερες "παρεμβάσεις" έχει κάνει άλλες αλλαγές, όπως πχ. μέσα 2007 έκοψε τα σερβόφρενα (και πρόσθεσε και option για ASC) ή λίγο αργότερα που άλλαξε το που έχει βίδα για άδειασμα λαδιών το διαφορικό (όταν παραδέχτηκαν ότι πρέπει να αλλάζουν τα λάδια). Ε και κάτι τέτοια. Επίσης σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζουν τα διαθέσιμα χρώματα. Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ. Πράγμα που επιβεβαίωσα (ξανά εννοώ), πρόσφατα που ήταν το 2007 μου για σέρβις και μου δάνεισε το συνεργείο μια του 2012. Ήμουν πάνω στην ΙΔΙΑ μηχανή με μερικές ενδιαφέρουσες βελτιώσεις που δεν έπαθα και κάνα σοκ που δεν τις έχω (ώστε να δώσω χιλιάρικα διαφοράς).
Reply With Quote