View Single Post
  #255  
Παλιό 22-09-2013, 17:31
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: προσφορά ελαστικών mitas για τα μέλη του GS Forum

μόλις τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα, και ενημερώνω ότι και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα,
δηλαδή απώλεια αέρα μπροστά, η οποία αντιμετωπίστηκε με την κόλλα που αναφέρατε.
Την πρώτη φορά μετά από 2 μέρες από την τοποθέτηση, το μπροστινό ήταν "πλάκα".
Εγινε 2η τοποθέτηση και μετά από σχολαστικό έλεγχο βρέθηκε το σημείο που είχε απώλεια.
Μετά 2 εβδομάδες περίπου το νιώθω μια ωραία πρωία "καίκι" και αφού τσεκάρω πίεση βλέπω 12 psi

Πάω για 3η φορά ξαναμπαίνει κόλλα σε άλλο σημείο, και από τότε δείχνει οκ, καθώς το τσεκάρω κάθε 3-4 μέρες.
Επειδή έχω ξαναγράψει για τα λάστιχα αυτά ( μιλάω για Ε 08) και υποτίθεται ότι θα ανέβασα κάποιο thread με εντυπώσεις σχόλια κτλ.
αυτός ήταν ο λόγος που δεν το έκανα, για να μην πάρω άλλους στο λαιμό μου, καθώς εγώ τα προτίμησα ώς πείραμα.

Θέλω να αναφέρω τα εξής, ο Σπύρος ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικός, το πρωί έκανα κατάθεση το μεσημέρι έφυγαν τα λάστιχα, την επομένη τα παρέλαβα και τα έβαλα.
Τα λάστιχα ζεσταίνονται ΑΜΕΣΩΣ, έχουν πολύ καλό κράτημα στην άσφαλτο, και αρκετά καλό στο χώμα ( για ασφάλτινα πάντα ), ενώ μέxρι τώρα έχω κάνει 7.500 χλμ και κρατάνε σχεδόν το ίδιο, με μικρή φθορά, δείχνοντας ότι θα πάνε 15.000 +. Κάνανε ταξίδι με 180+, κάνανε χώμα με πέτρες, κάνανε καμιά 50αριά γύρους στα Μέγαρα, κυκλοφορούν και καθε μέρα και όλα καλά.

ΑΛΛΑ, όταν ο κατασκευαστής ισχυρίζεται ότι χρειάζεται προσεκτικό μοντάρισμα (τι θα πεί αυτό δεν ξέρω...) με κόλλα μονταρίσματος αυτό το λένε ΠΡΙΝ, και όχι αφού παρουσιαστούν 2-3 ταλαίπωροι οι οποίοι κάνουν R&D για τη Mitas.
Λόγω τιμής ΔΕΝ έχω ξαναβάλει ΠΟΤΕ κόλλα σε κανένα λάστιχο, και έχω κάνει περίπου 600.000 χλμ τα 180.000 με το "μενίρ".

Το προιόν είναι πολύ καλό, και σε πολύ καλή τιμή, ίσως με τη γκρίνια μας, και εφόσον μεταφερθούν τα μηνύματα, να γίνει ακόμα καλύτερο

Το επόμενο δοκιμαστικό ζευγάρι πάντως θα είναι χωμάτινα ...

Reply With Quote