View Single Post
  #16  
Παλιό 09-02-2011, 00:14
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Περάσαμε στο Ιράν και διανυκτερεύσαμε στην συνοριακή πόλη Μaku.
Οι Ιρανοί είναι από άλλο έργο, οι άνθρωποι...
Εκπληκτικοί, φιλικοί, απίστευτα εξυπηρετικοί και επικίνδυνα ενθουσιώδεις και εκδηλωτικοί!

Γυρίζοντας από ένα μπακάλικο μετά τα μεσάνυχτα στο ξενοδοχείο, μιάς και όλα τα εστιατόρια ήταν κλειστά, με προσπερνά μέσα στην πόλη παιχνιδιάρης Ιρανός με πάνω από 100χλμ/ώρα ξυστά, στους 3-4 πόντους από τις αλουμινένιες μπαγαζιέρες και για να με "διασκεδάσει", στα 20-30 μέτρα μπροστά μου κάνει τέτ α κέ κλείνοντάς μου τελείως τον δρόμο και χαμογελώντας μου ...ναζιάρικα!

Ο Μάκης από πίσω που ακολουθούσε, βλέποντας τη φάση είχε κοκκαλώσει και δεν πίστευε πως γλύτωσα...

Την άλλη μέρα ένας τύπος βγαλμένος από ξεπεσμένο αμερικάνικο φιλμ νουάρ, ανέλαβε να μας βγάλει Ιρανικές πράσινες κάρτες, που για τον ένα μήνα της ισχύος είχαν 4 αποκόμματα ...δηλ. για 4 ατυχήματα, έτσι για να μη τρέχουμε συνεχώς στην Ασφαλιστική...
.

.
...μας εξυπηρέτησε στο πρώτο μας φουλάρισμα σε βενζινάδικο (0,28-0,30 euro/ l) και μας γνώρισε στον φίλο του, ο οποίος συστήθηκε σαν υποδιευθυντής του Lonely Planet υπεύθυνος για την περιοχή του Maku!
Για τέτοια μεγαλεία μιλάμε!

Από την ώρα που πατήσαμε το πόδι μας στο Ιράν, ήμασταν συνεχώς περικυκλωμένοι από ...θαυμαστές!
Attached Images
File Type: jpg α15.jpg (74.3 KB, 142 views)
Reply With Quote