View Single Post
  #23  
Παλιό 17-10-2012, 12:45
Sierso Ο/Η Sierso βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αττικη
Μoto: R 1200 GSΑ
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδηλάτης και οδήγηση..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο το ερώτημα, δεν είναι απλη η απάντηση.
Εξαρτάται κυρίως απο τον ποδηλάτη και την κρίση του!
Δηλαδή, αν περάσει έναν μονοδρόμο μικρής κίνησης, και το κάνει σε τέτοιο χρόνο που να προλάβω να φρεναρω και φυσικά να μην έρχεται αυτοκίνητο άλλο απο πίσω μου, ναι θα του δώσω προτεραιότητα. Ας μου δώσει όμως και εκείνος χρόνο αντίδρασης μέσω της "αμυντικής" του οδήγησης! Αν "πεταχτεί" με το σκεπτικό που είπα πριν, βγαίνω και βάσει νόμου θα σταματήσει, ίσως να μην έχω τα περιθώρια χρόνου να το πραξω! Να το ατύχημα...
Αν πάλι, επιχειρήσει να περάσει δρόμο όπως πχ η κηφισίας, με το ίδιο πάντα σκεπτικό (θα μου δώσουν προτεραιότητα), τι πιθανότητες υπάρχουν πάλι για ατύχημα;

Αυτο που θέλω να πω είναι, καλοί και χρυσοί οι νόμοι! Ναι συμφωνώ με αυτούς, αλλα στην πράξη ο ποδηλάτης είναι πολυ ευαλωτος και πρέπει να προσέχει πολυ περισσότερο (αναγκαστικά, δυστυχώς) απο όλους!
Η δικιά του υγεια παίζεται, και όχι του οδηγού αυτοκινήτου!
Αμυντική οδήγηση, διορατικότητα, και καλές προβλέψεις όσο αφορά τις κινήσεις του, μπορούν να τον γλυτώσουν απο τα χειρότερα!!!
Κατ`αρχας καλη σου ημερα.
Δεν συζηταμε βεβαιως,για ανθρωπους που θελουν να αυτοκτονησουν,περιπτωση Κηφισιας. Συμφωνουμε φανταζομαι...ε? Και ενα περιστατικο δικο μου.Σαββατοκυριακα ανεβαινω συνηθως τον Υμητο.Σε μια στροφη,παρατεταμενη και χωρις ορατοτητα,με βρισκει στην μεση περιπου της στροφης ενα αυτοκινητο με ακουμπαει στο πεταλι,ευτυχως ισα ισα,χανω την ισοροπια μου και πεφτω σ`ενα χανδακι μικρο,60-70 εκ.βαθος,στην ακρη του δρομου και δεν επαθα σχεδον τιποτε.Εκτοτε ανεβαινω,το συγκεκριμενο σημειο,στην ακρη του αντιθετου ρευματος,ας πουμε προς τον γκρεμο,τουλαχιστον για να μπορω να ελεγχω τα αυτοκινητα και ας ακουω.....διαφορα.Σου ανεφερα το παραπανω περιστατικο για να καταλαβεις οτι και οι ποδηλατες πολλες φορες εχουν τον δικο τους τροπο σκεψης,που απαραιτητα δεν ειναι λαθος.
Reply With Quote