View Single Post
  #20  
Παλιό 19-02-2013, 20:29
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: σκηνες-sleeping bag

Την πήρα, την άνοιξα, τη φωτογράφισα. Και θα σας κάνω εδώ μια πρώτη παρουσίαση.
Η σκηνή ήρθε πακεταρισμένη αρκετά χαλαρά θα έλεγα. Διαστάσεις αρχικού πακέτου: 55 μήκος, 20 πλάτος, 15 ύψος.




Η σκηνή πακεταρισμένη στη θήκη της είχε αρκετό χώρο ακόμα και σε ύψος και σε πάχος. Καλό αυτό, λογικά και με ένα πολύ πρόχειρο δίπλωμα σε κακό καιρό θα χωράει στη θήκη της. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία η θήκη είναι αδιάβροχη. Δεν είναι για πολλά πολλά μια και αποτελείτε από πανί της σκηνής και σκίζεται εύκολα, αλλά όταν μάζεψα αργότερα πάλι τη σκηνή ο αέρας έβγαινε με δυσκολία όταν τον έκλεινα. Μάλλον δηλαδή αδιάβροχος ο σάκος.




Μαζί προσφέρεται και ένα κιτ επισκευής με ανάλογες οδηγίες. Μαζί και ένας κύλινδρος που μπορεί να λειτουργήσει σα γύψος σε τυχόν σπάσιμο μπανέλας!





Μαζί προσφέρονταν και 10 πασαλάκια, αλουμινίου και αυτά!




Και το στήσιμο...
Παιδιά, όσοι δεν έχετε δει αλουμινένιες μπανέλες, δε ξέρετε τι χάνετε...
Τρομερές!
Το στήσιμο δε είναι πανεύκολο. Πρώτα απλώνουμε τη σκηνή και συνδέουμε τη κόκκινη μπανέλα στις κόκκινες υποδοχές.




Έπειτα την κίτρινη μπανέλα στις κίτρινες.





Τέλος σηκώνουμε τις δύο μπανέλες, τις ασφαλίζουμε μαζί και αρχίζουμε να κουμπώνουμε τα κλιπς με την ησυχία μας.




Από πάνω βάζουμε την ασημένια μπανέλα στήριξης του δεύτερου πανιού που κουμπώνει και αυτή με τη σειρά της με δύο κλιπς και έτοιμο το κάτω μέρος της σκηνής!





Όταν έχουμε τελειώσει με το εσωτερικό πανί, πετάμε από πάνω και στερεώνουμε το εξωτερικό. Αυτό έχει κάτι κλιπάκια που πιάνει στην εσωτερική σκηνή αλλά θέλει να την καρφώσεις για να έχεις τους προθαλάμους. Αλλά και έτσι στέκεται χωρίς κανένα πρόβλημα! (βασικό για εμένα αυτό)
Μέσα στη σκηνή, στην οροφή, έχει ένα πολύ βολικό ραφάκι για να πετάς πορτοφόλια, κλειδιά κτλ για να μη τα ψάχνεις νυχτιάτικα.





Ολόκληρο το εσωτερικό της σκηνής.




Εγώ κάθομαι σταυροπόδι άνετα! Για όρθιος δε το συζητάμε. Πιστεύω χωράει ένα άτομο στα γόνατα και άλλο ένα στα τέσσερα πάντως




Ξαπλωμένος στο μακρύ μέρος της σκηνής είμαι μια χαρά με ύψος 1.83





Στο πιο στενό όμως δε γίνεται με τίποτα!!! Πιστεύω πως έτσι κοιμάται άνετα μόνο κάποιος με ύψος 1.75 και λιγότερο.





Να και δύο φωτογραφίες με τη σκηνή ολοκληρωμένη. Επαναλαμβάνω, έχει δύο προθαλάμους (βασικό αυτό) τους οποίους όμως για να αναπτύξεις πρέπει να τη δέσεις σε 2 πασαλάκια (ένα για κάθε προθάλαμο). Κατά τα άλλα η σκηνή όπως τη βλέπετε την πιάνω, τη σηκώνω και τη μεταφέρω πολύ εύκολα!










Στο πακετάρισμα υπάρχουν δύο τρόποι. Ή κοντό και χοντρό πακέτο ή μακρύ και στενό. Εγώ δοκίμασα το κοντόχοντρο γιατί έτσι χωράει πολύ άνετα σε οποιαδήποτε σχεδόν μπαγκαζιέρα.Σε αυτή τη περίπτωση περιορισμό ελάχιστου μήκους θέτουν οι μπανέλες στο 40 εκατοστά. Πλάτος είναι πάλι περίπου 21 και ύψος 15. Πιστεύω όμως πως με ένα σάκο συμπίεσης το πλάτος και ύψος θα πέσει άλλους 5 πόντους.

Γενικές παρατηρήσεις:
Η σκηνή φαίνεται πολύ καλή αλλά αυτό πρέπει να αποδειχτεί και στη πράξη. Η τιμή της είναι σούπερ θεωρώ!!
Τελική τιμή 136 Ευρώ την πήρα εγώ μαζί με μεταφορικά.
Οι μπανέλες και τα πασαλάκια αλουμινίου, τα ποιοτικά πανιά, το ΠΟΛΥ εύκολο στήσιμο είναι δεδομένα θετικά.
Η εσωτερική σκηνή είναι από πανί όλο διάτρητο, απλά δε βλέπεις μέσα εύκολα και μοιάζει από απόσταση απλό πανί. Δείχνει πάντως να αναπνέει μια χαρά.
Μία παρατήρηση: Ο πάτος όπως είχα και διαβάσει στις κριτικές, φαίνεται πολύ λεπτός και ψεύτικος! Δε του έχω και πολύ εμπιστοσύνη πως δε θα σκιστεί σύντομα από κάποια πέτρα ή κλαδάκι. Γιαυτό το λόγο θα αγοράσω ένα πανί από το Practicer, θα το κόψω σε ανάλογες διαστάσεις και θα πάω σε ένα ράφτη δερμάτινων ρούχων να μου ράψει τις άκρες. έτσι θα έχω ένα custom πανί για να προστατεύει το δάπεδο στις διαστάσεις που θέλω ακριβώς. Από την άλλη, άλλοι που είδαν τον πάτο μου είπαν πως είναι πιο πολύ ιδέα μου και πως στην πράξη αντέχει.
Από που θα την πάρετε;
Δείτε εδώ: Salewa Denali III Kuppelzelt: Zelt Preisvergleich - Preise bei idealo.de
Το πιο φτηνό dein klettershop είχε πρόβλημα να δεχτει πιστοτικές και ίσως χρειαστεί να κάνετε απευθείας κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Εγώ είχα πάρει από το amazon που τότε μου βγήκε όπως είπαμε 136 σύνολο.
Reply With Quote