View Single Post
  #8  
Παλιό 09-12-2013, 12:25
gsela Ο/Η gsela βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Βέλο Κορινθίας
Μoto: R 1200 GS, 2007
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ.ΜΕ. ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

Καλημέρα.
Ο νόμος αυτά προβλέπει αλλά η πρακτική πολλές φορές είναι διαφορετική..
Όλα εξαρτώνται από την ασφαλιστική εταιρεία που αποζημιώνει, το κύρος της και τη πολιτική της.
Τυχαίνει να είμαι ασφαλιστής εδώ και 6 χρόνια και έχω συνεργαστεί με πάνω από 10 εταιρείες..
πρόσφατα είχα ατύχημα με την Enterprise Hellas(εδρεύει στο Γιβλαρτάρ, Ηνωμένο Βασίλειο λέει).. Φυσικά δε συμμετέχει στο φιλικό διακανονισμό.. Εκτός του ότι τα λεφτά τα πήρα μετά από 4 μήνες από την ημερομηνία ατυχήματος και η BMW δεν ήθελε εξ αρχής να της κάνω εξουσιοδότηση να πληρωθούν κατευθείαν από την ασφαλιστική..(κάτι ήξεραν)
Από τη πρώτη στιγμή του ατυχήματος μίλησα και με το πραγματογνώμονα και με τον διακανονιστή της ζημιάς, στα γραφεία της εταιρείας, για το ζήτημα του κράνους(καθώς είχα χτυπήσει στο έδαφος).. Ήταν ανάγωγοι με κανένα ίχνος συναδερφικότητας. Θεώρησαν μάλιστα ότι το λέω επίτηδες και προσπαθούσα να βγάλω λεφτα, γιατί το κράνος ήταν παλιό και με ματ μαύρο χρώμα είχε αρκετές παλιές γρατζουνιές.. (Shoei multitec, 500 euros)
Το έβγαλαν βάβαια εκτός και από εκεί και πέρα ήταν δικό μου θέμα αν θα το τραβούσα στα δικαστήρια για ένα κράνος, όταν το σύνολο της ζημιάς έφτασε τα 3500 ευρώ και τα έιχα δώσει όλα από τη τσέπη μου, και δανεικά μάλιστα..
Πελάτης μου που τράκαρε στην Αθήνα και τον είχα ασφαλίσει στη AIG, πληρώθηκε κράνος, μπουφάν, παπούτσια και laptop που "δήλωσε" ότι είχε στο σακίδιο του..και όλα χωρίς να παραδώσει καν τα παλιά, μόνο με το τιμολόγιο αγοράς των καινούργιων..

Συμπέρασμα? Εξαρτάται την ασφαλιστική εταιρεία που καλέιται να αποζημιώσει (δική μου ή του άλλου) και φυσικά τους παράγοντες όπως παλαιότητα του κράνους ή κάποιο προγενέστερο χτύπημα γρατζουνιά..
Reply With Quote