View Single Post
  #2  
Παλιό 02-08-2013, 15:13
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Το βασικότερο είναι ότι δεν έπαθες τίποτα ούτε εσύ ούτε η μηχανή. Εύχομαι να είσαι πάντα τόσο τυχερός.

Τώρα για τους δυο επαγγελματίες, εννοείται ότι έπρεπε ο πρώτος να σταματήσει στο στοπ και ο άλλος, ο από πίσω, να κρατάει απόσταση. Φταίνε, δεν το συζητώ.
Και με την ευκαιρία να πω ότι κάποτε, πριν χρόνια, σταμάτησα στην διάβαση πεζών να περάσουν οι πεζοί, όπως κάνω πάντα, και το από πίσω ερχόμενο ΙΧ με τρακάρει και με πετάει κάτω, χωρίς ευτυχώς να πάθω κάτι ούτε εγώ ούτε η μηχανή. Από τότε είμαι πολύ προσεκτικός όταν σταματάω σε διάβαση πεζών είτε σε διασταύρωση, ακόμη και στο φανάρι προσέχω γιατί ο άλλος γκαζώνει μόλις ανάψει πορτοκαλί για να προλάβει. Να προλάβει τι? Τα μυαλά του! Τέλος πάντων!

Έχεις δίκιο να είσαι εξοργισμένος, όμως μην βάζεις όλους τους επαγγελματίες στο ίδιο τσουβάλι με τόσο απαξιωτικά λόγια εξ αιτίας ενός και μόνου περιστατικού. Πόσα τέτοια σού έχουν τύχει με επαγγελματίες και πόσα με ΙΧ? Τα επίσημα στοιχεία λένε άλλα.

Από επιστημονικό σεμινάριο οδικής ασφάλειας που έχω παρακολουθήσει παραθέτω τα εξής επίσημα στοιχεία:

Λεωφορεία και φορτηγά είναι στην τελευταία θέση πρόκλησης ατυχημάτων με μοτοσυκλέτα. Παράξενο ακούγεται, ε? Κι όμως αληθινό! Στοιχεία που αν δεν τα ακούσεις από κάποιον ειδικό δύσκολα πιστεύεις. Μέχρι τότε έχεις άλλη γνώμη.

Αnd the oscar goes to.....

Στην πρώτη θέση ατυχημάτων με μοτοσυκλέτα βρίσκεται -ποιο άλλο?- ο καρκίνος τού κυκλοφοριακού, το ΙΧ! Στην δεύτερη θέση βρίσκονται τα αγροτικά μηχανήματα.


Εύχομαι πάντα όρθιοι.
Reply With Quote