View Single Post
  #14  
Παλιό 22-11-2013, 19:56
VAKO Ο/Η VAKO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: BMW R1150GS HARLEY DYNA1450 YAMAHA XJR1200
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: ποιο λαδι προτεινετε για 1150gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Castrol είναι αυτό που προτείνει και η BMW...είναι και οικονομικό....είναι και ορυκτέλαιο...αλλά (πάντα υπάρχει ένα αλλά)....

Όταν κυκλοφόρησαν τα μηχανάκια μας (1150 έχω κι εγώ) η BMW πρότεινε τα Aral. Αυτά στο γαλάζιο κουτάκι που κίτρινα τα έβαζες, κίτρινα τα έβγαζες. Ένα ορυκτέλαιο που πραγματικά ήταν φτιαγμένο για τα BMW και δεν "έσπαγε" με ΤΙΠΟΤΑ!

Στην πορεία η BMW στο πλαίσιο του νέου marketing που εφαρμόζει με βάση το οποίο θυσιάζουμε λίγο ποιότητα για περισσότερες πωλήσεις, υπέκυψε στην χρόνια προσπάθεια προσέγγισης της BP.

Σήμερα λοιπόν η οικονομική λύση ακούει σε ορυκτέλαιο Castrol 20-50 με τις ευλογίες της μαμάς εταιρείας. Για χρήση σε ζεστότερα κλίματα ή για πολύ πόλη η Castrol (και όχι η BMW μην μπερδευτούμε) προτείνει το Power 1 ημισυνθετικό 15-50.

Εγώ βάζω το απλό ορυκτέλαιο της Castrol πλέον γιατί δεν βρίσκω εύκολα τα Aral. Απλά φροντίζω τις αλλαγές μου στις 3.500χλμ...Αν έχω χρόνο και βρω Aral την αλλαγή την πάω στις 5.000χλμ.

Θα συμφωνήσω με όλους για το ένα λίτρο παραπάνω στην αγορά σου....
Η BMW δεν υπέκυψε στην BP, απλά η BP την πιέζει γιατί αγόρασε την Aral, Castrol και την Dukhams και θέλει σιγά σιγά να να βάλει το λογότυπο της παντού. Στη Γερμανία πουλάει περισσότερα Aral το αυτονόητο, στην Αγγλία BP και το Castrol για racing κυρίως, το Dukhams στην Αμερική και στην Ελλάδα μπάχαλο. Είναι η ίδια ετερεία αλλά με διαφορετικά γραφεία. Τα περισσότερα γίνονται στην Ελλάδα. Σε ένα καζάνι βράζουν όλα, με την εποπτεία της μαμάς ετερείας BP.
Reply With Quote