View Single Post
  #1  
Παλιό 21-07-2011, 09:17
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Thumbs up Ημερολόγιο ταξιδίου σε Highlands - Ireland!

Στις 4 του Αυγούστου κ ημέρα Πέμπτη, ξεκινάμε άλλη μία ταξιδιωτική περιήγηση! Αυτή την φορά θα περιδιαβούμε το Ηνωμένο Βασίλειο, κ συγκεκριμένα τα Highlands κ κατόπιν την Ιρλανδία. Φέτος οι επιλογές μας ήταν η Πορτογαλία κ τα Highlands! Η ζυγαριά στην αρχή έγερνε προς Πορτογαλία καθότι η Βάνα(Syvaris) έχει ξετρελαθεί με το Πόρτο. Ήμουν λίγο διστακτικός με αυτή την επιλογή, λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην Πορτογαλία τον Αύγουστο. Μετά από μία συζήτηση όμως, που είχα με τον Πασχάλη(paschalis) στην πίτα της Θεσσαλονίκης, με παρότρυνε να διαλέξουμε τα Highlands, που έμοιαζαν σαν φυσική συνέχεια του προηγούμενου ταξιδιού μας στο Nordkapp. Κι έτσι, μετά από συζήτηση με την Βάνα, αποφασίσαμε να πάμε στα Highlands φέτος.
Οι ημερομηνίες είχαν ήδη καθοριστεί από τον Ιανουάριο, κ τα εισιτήρια κλείστηκαν τον Φεβρουάριο σε πολύ προνομιακή τιμή! Όλο αυτό το διάστημα μέχρι τώρα, επικοινώνησα με φίλους που έχουν πάει (βλέπε BabisAdve...), διάβασα οδοιπορικά, στο δικό μας forum, αλλά κ σε άλλα Ελληνικά κ ξένα, αγόρασα οδηγούς κ χάρτες, κ άρχισα να ‘’βγάζω’’ πορεία!
Μετά από αρκετή δουλειά, κ αρκετές προσθαφαιρέσεις έφτιαξα το ταξίδι… Το παρουσίασα στην Βάνα, με την οποία όλο αυτό το διάστημα συζητούσαμε τις λεπτομέρειες του, κι έτσι νοιώσαμε έτοιμοι!
Πριν λίγες μέρες ανέβηκα στην Αθήνα, για να συναντήσω τον Κώστα(Doc), με τον οποίο συζητάμε μια ιδέα που είχα, για να κάνουμε μαζί ένα μεγάλο κ μακρινό ταξίδι το 2012. Αφού τελειώσαμε την συζήτηση, άρχισε να με ρωτάει με ενδιαφέρον για το φετινό μου ταξίδι, κ αφού του άρεσε, με ρώτησε αν θα ήθελε η Βάνα κι εγώ να κάνουμε αυτό το ταξίδι παρέα με τον Κώστα κ την Ελπίδα! Οι συνεννοήσεις ξεκίνησαν, καταλήξαμε στο ότι θα το επιχειρήσουμε, κι έτσι άρχισαν τα SMS κ τα e-mails προκειμένου να κλείσει κ ο Κώστας τα ξενοδοχεία που είχα κάνει κρατήσεις….
Μεγάλος αγώνας δόθηκε προκειμένου να εξασφαλίσουμε τα εισιτήρια για Πάτρα-Ανκόνα! Μετά την κοινοπραξία ΑΝΕΚ-SUPERFAST, η κατάσταση ζόρισε πάρα πολύ σε διαθεσιμότητα κ σε τιμές! Με αρκετό τρέξιμο όμως βρέθηκε λύση κι έτσι εξασφαλίσαμε κ τα εισιτήρια του πλοίου! Έδωσα ότι υλικό είχα ετοιμάσει(χάρτες στο Autoroute κ πληροφορίες για πόλεις κ σταθμούς) στον Κώστα για να τα μελετήσει κι αυτός κ να μου πει την γνώμη του για να φτιάξουμε κάτι αν χρειαστεί, κ….all set!
Όλα καλά λοιπόν, κ τώρα μετράμε τα λεπτά αντίστροφα μέχρι να φορτώσουμε τις μοτό μας, να φορέσουμε τις στολές μας κ να μπούμε στο πλοίο….




Jefe

Last edited by Jefe; 05-01-2012 at 01:21.
Reply With Quote