View Single Post
  #27  
Παλιό 30-01-2013, 18:14
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: 22 μέρες, 18 χώρες, 9.300 χλμ

17η μέρα Silvaplana (CH) – (Ι) – (Α) – Ljubljana (SLO) 599 χλμ

Δύσκολη μέρα (ούτε 600 χιλιόμετρα ), αρκετά πάσα πάλι, κάθοδος στην Ιταλία με απότομη άνοδο της θερμοκρασίας, πέρασμα από επαρχιακή Αυστρία και κατάληξη μετά τη Ljubljana (καθότι την είδαμε πέρυσι) στο χωριό Vhrnika, ώστε να είμαστε όσο πιο κοντά γίνεται στα σπήλαια της Postojna που θέλαμε να επισκεφτούμε την επόμενη μέρα...



Silvaplana







St Moritz







Bernina Pass







Και πλέον είμαστε Ιταλία, στο Livigno (κάτι παίζει εδώ και όλα είναι αφορολόγητα, η βενζίνη κόστιζε ακριβώς 1 ευρώ/λίτρο! και για αυτό μάλλον ήταν τίγκα στον κόσμο με τροχόσπιτα)





Αφού φούλαρα (δεν είμαι γυφτάκος , ούτως ή άλλως χρειαζόμουν βενζίνη, αλλιώς δε θα το είχα πάρει καν χαμπάρι) με 30 ευρώ και δεν πίστευα στα μάτια μου, παρακάτω τα δώσαμε πίσω, πληρώνοντας 9 ευρώ για διέλευση ενός τούνελ 4 χιλιομέτρων περίπου...

Umbrail pass



Και τελευταίο πάσσο για σήμερα...Stelvio…απογοήτευση...
Πολύ κίνηση, δρόμος με πολύ κοφτές στροφές που απλά δεν οδηγείται ακόμα και άδειος, κακή άσφαλτος (Αύγουστο μήνα...) & τέλος, πιασέκολο από παντού...Το τοπίο όμορφο δε λέω, αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολύ πιο όμορφες διαδρομές...











Και τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου...αφού έφαγα τη μέρα μου με αυτή τη σαχλαμάρα
(συγγνώμη από τους φίλους που τους αρέσει ή που σκέφτονται να πάνε...) κι έκανα 45 λεπτά να το κατέβω...έχω ακόμα 460 χλμ καξ η ώρα είναι 15.00'...





Περνάμε τους Δολομίτες (που ‘σαι ρε Θόδωρα) από βόρεια













Μπαίνουμε στην (αγαπημένη μου) επαρχιακή Αυστρία











Από τη μανία μου να αποφύγω τις Ε.Ο. μπήκα σε ένα δρόμο (Β111) που μου τίναξε τα πέταλα μέχρι κι έξω από το Villach. Στενός, με πάαααρα πολλές κι απότομες στροφές, με καθυστέρησε απίστευτα καθότι κιόλας σουρούπωνε. Με αποτέλεσμα να μπω Σλοβενία αναγκαστικά από Εθνική κι ενώ ο σκοπός μας ήταν να χαζέψουμε και λίγο τη λίμνη Bled, (αλλά ας όψεται το Stelvio…) φτάσαμε νύχτα. Δεν πειράζει του χρόνου πάλι, πρώτα ο Θεός!



Διανυκτέρευση εδώ, που ήταν πολύ χωμένο κι εκτός πολιτσιμού σε σημείο που νόμιζα πως έκανα λάθος. Αλλά ήταν βράδυ και δεν είδαμε πως επρόκειτο για μία πολύ όμορφη δασική περιοχή που έχει πολύ πέραση σε μοτοσυκλετιστές, το ανακαλύψαμε το πρωί φεύγοντας
Reply With Quote