View Single Post
  #25  
Παλιό 17-03-2011, 18:11
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: [ΚΡΗΤΗ] Λιόπετρο, Σητείας: χωματόβολτα ...

Παιδιά, όποιος έχει κάποια εμπειρία από χώμα είναι ευπρόσδεκτος στις εξορμήσεις μας. Ακόμα και ένας άπειρος αν θέλει μπορεί να έρθει και ας μην έχει χωμάτινα λάστιχα.
Τι είναι άκρως απαραίτητα όμως:
1) Απαραίτητος εξοπλισμός ασφαλείας.
2) Υπομονή και αντοχή στη κούραση που αναπόφευκτα θα έρθει σε τέτοιου είδους βόλτες.
3) Αγάπη για περιπέτεια και εξερεύνηση που θα σας δώσει το κίνητρο για να υπομένετε τη ταλαιπωρία.
4) Να γνωρίζει πως η μηχανή και ο αναβάτης θα λερωθούν, θα κοπανηθούν και μπορεί να υπάρξει και πτώση (αναίμακτη με τις χαμηλές ταχύτητες που πάμε, μπορεί όμως να γρατσουνιστεί η μηχανή).
Για οποιεσδήποτε ερωτήσεις και βοήθεια είτε μιλάει ζωντανά με τον yns τις Τετάρτες στο καφέ (εγώ δεν είμαι τόσο τακτικός) είτε στέλνετε pm σε εμένα ή τον yns.
Οι κανονικές εκδρομές μας ξεκινάνε 8, το πολύ 9 και τελειώνουν κάπου κοντά στη δύση του ηλίου ή και μετά από αυτήν αν ξεχαστούμε από την πολύ ομορφιά της περιοχής. Κάνουμε πολλά διαλείματα μικρά για φωτογραφίες ανάλογα με το τοπίο και φαγητό τρώμε όπου βολέψει. (λιτά, στη φύση, εκτός και αν η βόλτα τελειώνει μεσημέρι)
Υπάρχουν εκδρομές που εμπειρία ή και χωμάτινα είναι απαραίτητα αλλά αυτό θα είναι γνωστό από πριν.
Τα ταξιδιωτικά που φτιάχνουμε εδώ έχουν σκοπό τη διασκέδαση των αναγνωστών αλλά και τη βοήθεια για μελλοντικές τους βόλτες. Μη ξεχνάτε όμως πως μια καλή βροχή ή μια κατολίσθηση σε ένα χωματόδρομο, μπορεί να αλλάξει τη ποιότητά του άρδην!
Reply With Quote