View Single Post
  #26  
Παλιό 16-05-2009, 00:49
nikosf800 Ο/Η nikosf800 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Απάντηση: ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining ... 8μιση ωρες απ τη Θεωρια στη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...φιλε μου διαβασα το ποστακι σου και σε συγχαίρω για την ευαισθησία σου!

...αλλα ενω πιστευω οτι θα περιμενες να σου πω οτι η Γερμανικη νομοθεσια ως συνηθως θα εχει 200 νομους και 500 παραγραφους ως προς τα πρεπει και τις ενδυματολογικες υποχρεωσεις του αναβατη μοτοσυκλετας ...μαλλον θα σε απογοητευσω γιατι εκτος του υποχρεωτικου κρανους ....δεν προβλεπει τιποτα απολυτως !

....το φαινομενο οτι ο καθε Γερμανος μοτοσυκλετιστης βγαινει με τη μηχανη του ντυμενος τουμπανο ....νοώντας τη μειονεκτικη θεση που βρισκεται απο πλευρας ασφαλειας απεναντι στα τετρατροχα οχηματα μεταφορας και προστατευμενος ευσυνείδητα απ ενα ενδεχομενο ατύχημα.... εχει να κανει καθαρα με τη ατομικη του συνείδηση και την ορθή παιδεία που εχει διδαχθεί απ τα νηπιακα του χρονια!

... το εχει διδαχθει !... και το εχει εμπεδωσει!...δεν τον υποχρεωνει ο νομος!

...και το ακομα πιο αστειο/παραδοξο ειναι οτι το πρόστιμο για το κρανος ειναι μολις 15 ευρω και ειμαι 13 χρονια και δεν εχω δει ξεκρανωτο μοτοσυκλετιστη ουτε σε φωτογραφια!

...κανε μια αντιπαραθεση με τα 350 ευρωπουλα που καλουμαστε να πληρωσουμε στην Ελλαδα και το 50% ξεκρανωτους ... και βγαλε τα συμπερασματα σου!



...παντως οπως εχω ξαναναναφερει και παλιοτερα σε παρομοια συζητηση εχω καταλαβει ...ακομα και απ τις συζητησεις που κανουμε μεσα στα μοτο-φορουμ...οτι ειμαστε σε καλο δρομο και κοντρα στα λεγόμενα που θελουν εναν Ελληνα αναβατη ανεύθυνο και κουτο ...εγω παρατηρω μια μεγαλη ευαισθησια στο θεμα παθητικη ασφαλεια και βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες κατανοουν την αναγκη της προστατευτικης ενδυμασιας !


... πριν 15 χρονια δεν ξεραμε τι θα πει κρανος ...και σημερα βλεπω μεσα απ τις φωτογραφιες που παραθετετε κατα καιρους σε καθε συναντηση σας οτι σχεδον ολοι ειναι αναλογα προστατευμενοι!


(... θα παραθεσω το ποστακι μου και στο δικο σου θεμα για να συνεχιστει και εκει η συζητηση !)


....αν δεν βαριεσαι διαβασε και ....εδω! παλιοτερες μου υπαρξιακές ανησυχίες, σε μια αλλη παρεα, επι του θεματος!

Reply With Quote