View Single Post
  #17  
Παλιό 27-11-2013, 16:42
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Το V-Strom 1000 του 2014 σε εικόνες !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα πουλησει λογω αναξιοπιστιας του προηγουμενου χιλιαριου..... μονο αν μου το χαριζανε....

Περσινά, ξυνά σταφύλια! Επειδή βγήκε το προηγούμενο 1000άρι (2001-2004) λίγο μάπα, θα είναι και το επόμενο 12 χρόνια μετά το ίδια μάπα.
Ωραία λογική και συγγνώμη κιόλας!

Υπενθυμίζω ότι το 1000άρι είναι αρχαία ιστορία. Είναι μοντέλο 12 ετών το οποίο σταμάτησε το 2004 ότε και αντικαταστάθηκε από το 650 ακριβώς για να λύσει τις παιδικές ασθένειες και τα κατάφερε. Όλα τα προβλήματα έμειναν πίσω, βελτιώσεις επήλθαν σε ψεκασμό και συστήματα και απλώς μείωσαν τον κινητήρα σε 650 για να τον κάνουν πιο "καθημερινό".
Τα υπόλοιπα, πλαίσιο, χώροι κλπ παρέμειναν τα ίδια και με κέρδος στο βάρος. Το 2006 δε, απέκτησε και ABS στάνταρ και παρ' όλα αυτά ήταν και το πιο φτηνό και πιο δυνατό/γρήγορο τής κατηγορίας.



Στο δια ταύτα τώρα. Επειδή είχα V-Strom 650 και ξέρω τι απίστευτη μηχανάρα είναι, και μού λείπει και αφάνταστα (καταστράφηκε ολοσχερώς σε τροχαίο με 100% υπαιτιότητα τού άλλου και με την αποζημίωση πήρα το BMW και μετάνιωσα που δεν ξαναπήρα V-Strom), θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια!
Είχα δε, μέση κατανάλωση 4,5 λίτρα στα 100 χλμ που με το 22άρι ντεπόζιτο είχα κάνει 507 χλμ στην Πολωνία το 2009, και όταν γέμισα είχε ακόμη 2,5 λίτρα μέσα (!!!), πράγμα που έχω αναφέρει στην Suzuki και στο περιοδικό ΜΟΤΟ σε άρθρο μου.
Και να πεις ότι ναι μεν δεν έκαιγε αλλά σερνότανε? Όχι! Και με άλογα (τα περισσότερα στην κατηγορία) και με γκάζια και με κρατήματα και με όλα.
Και κυρίως με παροιμιώδη αξιοπιστία. Δύο φορές έκανα τον γύρο τής Ευρώπης μόνο με λάδια και ξύδια. Κρίμα που μείωσαν το ντεπόζιτο. Θα περνούσε άνετα τα 500 χλμ.

Ο μόνος λόγος που δεν θα το πάρω είναι τα λεφτά. Καινούριο μηχανάκι, με τις παρούσες συνθήκες που μάς έριξαν, δεν προβλέπεται για τα επόμενα 47 χρόνια. Ας ελπίζουμε όμως. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!
Attached Images
File Type: jpg P9250072.jpg (85.2 KB, 30 views)
File Type: jpg P9250070.jpg (91.2 KB, 32 views)

Last edited by Al Bandy; 27-11-2013 at 16:49.
Reply With Quote