View Single Post
  #31  
Παλιό 10-04-2013, 17:37
zandesiro Ο/Η zandesiro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πολυγυρος Χαλκιδικης
Μηνύματα: 1,560
Προεπιλογή Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω με όλους όσους έχουν γράψει μέχρι τώρα,
φίλους έχω πολλούς, σίγουρα δεν θα εμπιστευόμουν σε όλους την μηχανή για διαφόρους λόγους στον καθένα, υπάρχουν όμως και μερικοί που δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Δεν είμαστε παιδάκια πλέον ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο θέμα αλά κατά τη γνώμη μου άστοχες απαντήσεις.

Και αυτό έχει βαθιές ρίζες στην προσωπική ζωή του καθενός μας. Ίσως γιατί τα τελευταία χρόνια αφήσαμε σε Κο#####στές την εκπαιδευτική κοινότητα στη χώρα μας. Απάτριδες και Άθεοι. Όλα δικά μου.
Από την πρώτη τάξη του Γυμνασίου ακόμη θυμούμαι το πρώτο μάθημα. Ο Φίλος Τον Φίλο εν πόνοις και κινδύνεις γιγνώσκει.
Ξεχάσαμε η μπερδέψαμε τη λέξη ΑΓΑΠΩ και την έχουμε συνδυάσει με το sex. Αρχίζει από το Α και τελειώνει στο Ω. Εμπεριέχει αυτή η λέξη όλα τα γράμματα της Ελληνικής Αλφαβήτου. Και τι γράφουνε οι εικόνες που απεικονίζουν τον Ιησού. Εγώ είμαι το Α και το Ω.
Ο φίλος δεν ρωτάει πως το έπαθες αυτό. Κάθεται δίπλα σου και πονάει μαζί σου. Ο Φίλος δεν ρωτάει θα μου δανείσεις το !!! απλά εσύ του το προσφέρεις.
Η λέξη Φίλος είναι το προτελευταίο γράμμα. Η λέξη Δικό μου είναι στα Αρχικά. Πάνω απ΄όλα το συμφέρον μας.
Να κάμεις αυτό που λέει η καρδιά σου και όχι οι Νόμοι.
Αυτοί υπάρχουν για να τους καταπατούμε. Ο φίλος υπάρχει για να τον /μας στηρίξει.......
Αυτα που λετε παραπανω για πειτε τα και σε αυτον:

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας συνάδελφος παλιά στην Λήμνο, δάνεισε το αυτοκίνητό του σε έναν άλλο συνάδελφο και φίλο του, ενω αυτός ήταν υπηρεσία (ήταν ξεκάθαρο δηλ. ότι δεν οδηγούσε αυτός).
Ο φίλος του λοιπόν είχε ατύχημα ώπου έχασε τη ζωή του, όπως και οι εμπλεκόμενοι στο άλλο όχημα.

Το δικαστήριο εκδίκασε στον ιδιοκτήτη υπαιτιότητα και η ασφαλιστική επειδή οι ζημιές, οδύνες κλπ ήταν πανω από τα ασφαλιζόμενα, στράφηκε εναντίον του για κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων. Από τότε (2001) μέχρι και σήμερα εκρεμούν διακστήρια από μηνύσεις, εφέσεις, προσφυγές που κάνουν συγγενείς θυμάτων και ασφαλιστικές με εμπλεκόμενο πάντα τον ιδιοκτήτη. Το αυτοκίνητο καταστράφηκε, οι πινακίδες κατατέθηκαν και ακόμα να γλυτώσει.

Είναι περίπλοκοι οι νόμοι και καλό είναι να αποφεύγεται η παραχώρηση οχημάτων.

Αν πάλι είναι αναγκαίο, καλύτερα να του το μεταβιβάσεις για το χρονικό διάστημα που το χρειάζεται και μετά να το επαναφέρεις στο όνομά σου.Το κόστος είναι 80€ Χ 2 = 160 €.
Αλλα μαλλον ο παραπανω ειναι αστοχος που τραβιεται 10 χρονια στα δικαστηρια!!

Την προηγουμενη εβδομαδα δανειστηκα ενα πιεστικο karcher απο τον κουμπαρο μου για να πλυνω το σκουτερ δουλεψε 5 λεπτα και χαλασε στα χερια μου....Τωρα θα το παω για φτιαξιμο και θα το πληρωσω και απο την τσεπη μου.....
Τιποτα σε κανεναν δε δανειζεις απο κανεναν δε δανειζεσαι...Γιατι ο νομος του Μερφυ τοτε χτυπα!!!
Reply With Quote