View Single Post
  #28  
Παλιό 11-06-2011, 07:55
capo Ο/Η capo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Λοιπόν, επειδή το πήρε πρόσφατα φίλος και το οδήγησα για λίγο αυτά που μπόρεσα να νιώσω κατεβαίνοντας απο το gs που είμαι όλη μέρα στην σέλα του και ανεβαίνοντας στο Tenere ειναι τα εξής.
Αισθηση πιό γρήγορου από το gs.Αν και νομίζω ότι είναι μόνο αίσθηση όταν καβαλάς την μηχανή αυτό μετράει και όχι τα νούμερα.Αποψη μου βέβαια.

Trcaction σαφώς καλύτερο του gs με πολύ προοδευτική λειτουργία

Συνδυασμένα φρένα καλά, δυνατα, αλλά όχι τοσο προοδευτικα όσο του gs ισως ηταν και πολύ φρεσκα ακόμα.

Ποιότητα κατασκευής εφάμιλη αν όχι καλύτερη απο το gs.

Θεση οδήγησης δίνει αισθηση "πάνω στην μηχανή" και όχι μέσα στην μηχανη
όπως προσωπικά μου αρέσει περισσότερο.Δεν νομίζω οι πολύ ψηλοί να βολευτούν.
ιδανικό ανάστημα νομίζω θα ήταν 1.70- 1.85max.
H ζελατίνα θέλει αλλαγή με μεγαλύτερη.

Λιγο τραχής κινητηρας με αίσθηση κάτι ανάμεσα σε tdm και gs αλλά με ροπή σε όλο το φάσμα στροφών.Είναι περίεργο αυτό που λέω αλλά έτσι αισθάνθηκα.
Πρίν πολλά χρόνια είχα xtz και μου το θύμισε λίγο αλλά σε πιό εξελιγμένη μορφή.

Κιβωτιο βούτυρο με σωστά κουμπώματα όυτε κλανγκ ουτε κλουνγκ βάζοντας ακόμα και πρωτη από στάση.
Πρέπει να έχει να κάνει με την πιο ####κη λειτουργεία του άξονα σε σχέση με το gs.
Σκορτσαρίσματα κ.λ.π. λάμπουν δια της απουσίας τους.

Ανάρτηση λίγο σκληρη αλλά δεν έπαιξα με ρυθμίσεις και είναι αδουλευτη ακόμα.
Σέλα άνετη ίσως λίγο πιό φαρδυά απο ότι έπρεπε, για αυτό τον λόγο ίσως οι κάτω του 1.70 ίσως τους δώσει αίσθηση πιο ψηλης μηχανής.
Φαντάζομαι θα βολέυει σε ταξίδι σε εθνική αλλά σε στροφές που πρέπει να κινηθείς πάνω στην σέλα ...

Σε μανούβρες με χαμηλή ταχυτητα μου φάνηκε λίγο πιό βαρύ από το gs.Εδώ πάιζει και το ζύγισμα.Το κολό gs λόγω κυλίνδρων κεντραρισμένης και χαμηλής μάζας μάλον υπερέχει.

Αυτά έτσι σαν άποψη και πρώτη εντύπωση,ελπίζω να μην κούρασα.
Reply With Quote