View Single Post
  #16  
Παλιό 28-10-2013, 11:21
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταγγελίες για την "φθηνή" θέρμανση. Ερευνα του Π

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστούμε Γιώργη ... πολύ ενδιαφέρον ...

Όπως κ η μελέτη ... πολύ ενδιαφέρουσα κ χρήσιμη ...

Γιατί υπάρχουν κάποιοι "περίεργοι" που λένε ότι το φυσικό αέριο,

δεν είναι στην πραγματικότητα τόοοοσο συμφέρον, έναντι του πετρελαίου ...

Άραγε, ξέρει κάποιος να μας δώσει τα φώτα του για το συγκεκριμένο ???
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είναι "εμπειρική" ...

Και να σου πω, έχω ακούσει κ ακριβώς αντίθετες "εμπειρικές" απόψεις ...

Υπάρχουν ορισμένοι, που "σώθηκαν" με την αλλαγή από πετρέλαιο σε φ. αέριο ...

Κάποια επιστημονική άποψη, δεν έχουμε ???
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες σώθηκαν?

Το ρωτώ διότι η μέση και σε γενικές γραμμές κατανάλωση για την ίδια χρονικά θερμιδική απόδοση είναι σχεδόν ίδια. (ή έστω έτσι μου λένε αυτοί που τα πουλάνε).

Αρα σημαίνει ότι το κέρδος έγκειται στην διαφορά τιμης/λιτρο. Ενα απο τα πράγματα που ψυχολογικά "συμφέρει" είναι ότι το πληρώνεις ανα μήνα, και όχι ένα μπαμ και έξω που για τους περισσότερους πλέον είναι ανέφικτο.

Ανάλογα λοιπόν με την κατανάλωση που έχω, για ένα σπίτι παλιό 20ετίας, και με το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης που ανέρχεται στα 5-6000€, το brake even θα έρθει πολύ πολύ μετα, και δεν νομίζω να συμφέρει...


Θα παραθέσω μια εμπειρική μαρτυρία και πιστεύω να καλύψει πολλούς....

2 σπίτια ενοικιαζόμενα τα τελευταία 2,5 χρόνια. Και τα δύο με φυσικό αέριο.
Τα αποτελέσματα μετά από δύο χειμώνες, απολύτως διαφορετικά!!!
Το 1ο σπίτι παλιά κατασκευή που το γύρισαν σε φυσικό αέριο.
Το 2ο σπίτι καινούριο, με πολύ πιο καλή μόνωση και φυσικό αέριο από την αρχή.

Δε θα αναφερθώ στο σύνολο κόστους για τη θέρμανση τις δύο χρονιές, διότι η διαφορά είναι τεράστια και οφείλεται εν πολλοίς και στη βαρυχειμωνιά του 2011-2012, σε σχέση με πέρσυ.
Εκείνο που θα συγκρίνω είναι η ταχύτητα θέρμανσης τους σπιτιού μια μέρα με παρόμοιες εξωτερικές θερμοκρασίες. Απλά καμία σχέση.
Πέρσυ τέτοια εποχή, πίστευα ότι το φυσικό αέριο δεν αξίζει.
Φέτος πιστεύω το αντίθετο!
Έχει να κάνει και με το σύστημα το ίδιο.
Δεν είναι όλα ίδια, υπάρχουν χαοτικές διαφορές. Το προηγούμενο σύστημα με δυσκόλευε ακόμα και στο μπάνιο. Έκαιγε πολύ , πάγωνε ξαφνικά , όταν έκλεινες κι άνοιγες το ζεστό ξανά, έκανες άπειρα σκωτσέζικα ντους.....
Το σύστημα στο νέο σπίτι είναι άλλο. Άψογο σε όλα. Δεν ξέρω τη διαφορά στο κόστος της κάθε εγκατάστασης. Αλλά η διαφορά στην απόδοση είναι τεράστια.

Θα πω και το άλλο.
Όσον αφορά στην τιμή του ΦΑ, το κράτος προσπαθώντας να μη χάσει, το έχει επιβαρύνει με φόρους και το έχει πολύ ακριβά, σε σχέση με την αρχική του αξία. Έτσι το συνολικό οικονομικό όφελος για τον καταναλωτή, συρρικνώνεται.

Επιπλέον το άγχος του ανεφοδιασμού και του μεγάλου ποσού μια ή δυο φορές το χρόνο, παύει να απασχολεί κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ξεχνάς και το κλέψιμο....

Αν έφτιαχνα σπίτι από την αρχή, θα προτιμούσα ΦΑ.
Αν είχα σπίτι με πετρέλαιο, δε θα προχωρούσα στη μετατροπή, ειδικά μετά την αύξηση της τιμής του ΦΑ το 2011.
Reply With Quote