View Single Post
  #30  
Παλιό 23-07-2013, 15:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xntinou Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί 'την πέφτουν' συχνά πυκνά για το λόγο που έγινε η σύλληψη ..
Γενικά νομίζω ότι δεν υπάρχει μεγάλο θέμα στα Χανιά, αλλά για πιο σίγουρα θα μας τα πουν οι Χανιώτες
Δεν το εβαλα για να θιξω τον τοπο ειδικα αλλα για να θιξω το θεμα ναρκωτικα αλλα και για το οτι οπου βρουν οι ελευθεροκατασκηνωτες βαζουν τις σκηνες τους.
Προσωπικα δεν ειμαι εναντιον της ελευθερης κατασκηνωσης οσο τηρουνται καποιοι κανονες..... Υγιεινης, οχι ναρκωτικα, οχι σκουπιδια, σεβασμος στο περιβαλλον και την ησυχια του διπλανου.
Αυτοι οι κανονες που δεν τηρουνταν με εκαναν να μετακομισω απο την ελευθερη κατασκηνωση στις παραλιες στην κατασκηνωση του βουνου....τοτε τα παλια τα χρονια του '80 εννοω.

Δυστυχως τιποτε απο τα παραπανω δεν τηρηται ουτε και σημερα, στην Τηλο π.χ που βρεθηκα πριν λιγα χρονια και στην ''καταπατημενη'' παραλια της Εριστου (η μοναδικη προσβασιμη με οχημα στο νησι) απο κατασκηνωτες ηταν οτι πιο βρωμικο ειχα δει στην μοτοσυκλετιστικη πορεια μου. Τα σκουπιδια - πακετα τσιγαρων, μπουκαλια νερων, κονσερβες κ.λ.π. - ηταν διασπαρτα παντου ενω υπηρχε καδος σεβαστου μεγεθους στα 300μ. Κι αναμεσα τους οι σκηνες με τους κατασκηνωτες........
Χωρια η ''μυρωδια'' απο παρακειμενους θαμνους που οταν φυσουσε προς τις σκηνες καλυτερα ηταν να εισαισ την θαλασσα με αναπνευστηρα.........
Ενα απογευμα εκανε ζεστη και ειπαμε να κατσουμε στην παραλια μεχρι αργα, οπου μετα τις δεκα η μυρωδια του ''μαυρου'' ηταν παντου.
Οι δε κατασκηνωτες, ελληνες ΟΛΟΙ, προκλητικοι και μεθυσοι καθ όλη την διαρκεια της ημερας.
Το τελευταιο βραδυ της παραμονης μου στο θεατρακι των Λιβαδιων (πρωτευουσα) εδινε συναυλια η Μελινα Κανα......η συναλια ματαιωθηκε λογω των κατασκηνωτων που χλευασαν, ειρωνευτηκαν...την καλλιτεχνιδα!! Ποιος ξερει το γιατι, μεθυσι, ναρκωτικα ηταν οι πιθανες αιτιες οπως μου εξηγησαν οι ντοπιοι παρευρισκομενοι........
Δεν ηταν μεμονομενο περιστατικο αλλα ''καθε χρονο τα ιδια πραγματα'' οπως ελεγαν.

Δεν νομιζω οτι ειμαστε λαος που σεβεται την φυση, τον διπλανο του αλλα ουτε και τον περιβαλοντα χωρο......με πολυ λιγες εξαιρεσεις βεβαια που δεν ειναι αρκετες για να εκλειψει ο κανονας.

Last edited by GeorgeP; 23-07-2013 at 15:46.
Reply With Quote