View Single Post
  #5  
Παλιό 03-06-2009, 18:22
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)

απο τα πιο χρήσιμα άρθρα για τα 1100 και τις πιο τίμιες συγκρίσεις που έχω διαβάσει φίλε

δεν αδίκησες, ούτε στόλισες υπερ του δέοντος κάποιο από τα δύο

είναι βαρύ το 1100 και το 1150 περισσότερο, ανώ το 1150Α είναι καμιά 20Kg παραπάνω,αλλά το θέμα είναι όντως οτι δεν τους φαίνονται

τα φρένα του 1100 είναι καλά, του 1150 είναι άψογα, το οδήγησα και έπαθα πλάκα, πατάς φρένο και κολλάει στον δρόμο σαν μαστίχα

το κιβώτιο του 1100 είναι έτσι ακριβώς, τρακτερωτό, ενώ του 1150 πιο ησυχο, αθόρυβο , βέβαια με λιγότερα χρόνια και καταπόνηση το ένα με το άλλο, αλλά η διαφορά είναι αντιληπτή

η 6 είναι μεγάλη υπόθεση για την οικονομία

τα παραπάνω λίτρα του 1150Α είναι ένας σημαντικός λόγος για κάποιον που γεμίζει κάθε δύο μέρες ή τρείς σαν κι εμένα

η σέλα του 1100 είναι άψογη, για οδηγό και συνοδηγό, ενώ να πω την αλήθεια του 1150Α δεν μου γέμισε το μάτι ως συνεπιβάτη

για τον ήχο δεν μπορώ να πώ κάτι, γιατι το 1100 έχει ακράπα που μπορεί να μην είναι φασαριόζικη, αλλά έχει ένα μπάσο ήχο σε σχέση με την εργοστασιακή, α΄ρα δεν μπορώ να κρίνω

η ζελατίνα φίλε είναι μεγάλο θέμα, όσο και να κρυφτείς στο 1100, ο αέρας ή ο στροβιλισμός του θα σε βρεί, ενώ στο 1150 κρύβεσαι πίσω από ένα γυάλινο αλεξανέμιο που κάνει σοβαρή δουλειά, δίχως σκυψίματα

τα φώτα του 1100 είναι για μένα ικανοποιητικά, το 1150 δεν το έχω οδηγήσει βράδυ, αλλά από την κάλυψη που είχε ο κολλητός στις τρείς εβδομάδες διακοπές και όταν τα στήναμε δίπλα δίπλα, μπορώ να πώ οτι είναι τα ίδια και καλύτερα

τα χειριστήρια είναι και στα δύο απαράδεκτα μεγάλα, λες και είναι κατασκευασμένα για την εργονομία του πολύφημου, μεγάλα μακρυά και σε κόρνα πανικού να ανάβει το φλάς

η ρυθμιζόμενη μανέτα του συμπλέκτη είναι σημαντική, ο υδραυλικός συμπλέκτης σημαντικότερος στο 1150, χωρίς να δημιουργείται κάποια τρελή έλλειψη στο 1100

είναι στιβαρές μηχανές και οι δύο, εύκολες στην συντήρησή τους, μηχανές που μπορείς να βάλεις κατσαβίδι και εργαλείο, δίχως να βασίζονται σε μεγάλο μέρος σε ηλεκτρικά-ηλεκτονικά συστήματα, με το 1100 να υπερέχει σε μειωμένες ηλεκτρικές καταναλώσεις

η τιμή είναι ένα θέμα, της τάξης των 3-5000 διαφοράς αναλόγως μοντέλου, έτους, χιλιομέτρων και έξτρα

αν και το ένα είναι συνέχεια και μετεξέλιξη θεωρητικά του πρώτου, δεν μπορεί κάνεις να χρησιμοποιήσει πολλά πράγματα από το ένα στο άλλο, δηλ κιβώτιο, διαφορικό, άξονα, abs, σέλα, ρεζερβουάρ, φρύδι, αναρτήσεις, μηχανή, καπάκια, κάγκελα

όταν ήταν η στιγμή να επιλέξω ανάμεσα στα δύο, έδωσα βάση σε τρία πράγματα, ξέροντας αρκετά από τα παραπάνω και πήρα το 1100

1. τιμή, δεν με έφταναν για 1150
2. εξάρτηση από ηλεκτρικά και λιτότητα στα ηλεκτρικά
3. αξιοπιστία. κάπου είχα διαβάσει πως τα 850-1100gs ήταν τα τελευταία μοντέλα που φτιάχτηκαν στην γερμανία και αυτό μέσα μου βάρυνε αρκετά. στην πορεία είδα πως στην κατηγορία αυτή δικαίως ανήκει και το 1150

αν τώρα μου λεγαν να διαλέξω εμφανισιακά, θα ήμουν προκατειλημένος και θα λεγα πως από τα δύο προτιμώ το 1100, σε όλα τα gs το r80 και γενικότερα το r850r

αυτά τα ολίγα τα ακομπλεξάριστα από εμε

μπράβο φίλε και πάλι για την λεπτομερή σύγκριση, ποτέ σύγκρουση
Reply With Quote